منو
 کاربر Online
802 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 18 دی 1389 [09:53 ]
  لختی(اینرسی) و جسم های چرخان
 

لختی(اینرسی) و جسم های چرخان

هنگامی که اجسام در مسیر مستقیم حرکت می کنند، نمایش بعضی از اثر های لختی مشکل است. بنابراین، از یک میز چرخان و یک چرخ گردان می توان برای مشاهده این اثرها استفاده کرد.

تصویر

میز چرخان و یک چرخ گردان می توان برای مشاهده این اثرها استفاده کرد.

1. روی یک میز چرخان بایستید و سعی کنید بدون تماس با چیزی بچرخید. متوجه خواهید شد که این کار بسیار مشکل است. شما نمی توانید به لختی خود غلبه و در نتیجه حرکت کنید.

2. از شخصی بخواهید شما را به آهستگی بچرخاند در حالی که دست های خود را به حالت کشیده نگه داشته اید. حالا دست های خود را به کنار بدنتان بیاورید. شما سریع تر خواهید چرخید. این اثر را ممکن است در اسکی روی یخ، غواصی و ورزشکارهای ژیمناستیک مشاهده کرده باشید. نگه داشتن دو کتاب در دست هایتان باعث قوی تر شدن این اثر می شود.

3. روی یک میز چرخان بایستید و با دقت جسمی را به سمت شخصی پرتاب کنید. هنگامی که جسم از شما جدا می شود، شما در جهت مخالف می چرخید.

4. روی زمین بایستید و یک چرخ گردان را نگه دارید. سعی کنید جهت محور چرخ را تغییر دهید. این کار بسیار مشکل است. محور تمایلی به تغییر جهت ندارد. به همین دلیل دوچرخه ها هنگام حرکت نمی افتند.

5. حالا روی یک میز چرخان بایستید و از شخصی بخواهید که چرخ در حال چرخش را با محور افقی به شما بدهد. چرخ را طوری بچرخانید که محور آن در جهت عمودی قرار گیرد، شما شروع به چرخش در جهت مخالف چرخ خواهید کرد. البته سرعت چرخش شما به اندازه چرخ نیست زیرا جرم شما بسیار بیش تر است.

  امتیاز: 0.00