منو
 کاربر Online
1101 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبير گروه تاريخ 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  چهارشنبه 01 دی 1389 [07:32 ]
  سرانجام کار اشکانیان
 

پس از مرگ اردوان، برادرش «ولخش» (بلاش پنجم) که رانده درگاه او بود، بار دیگر اقتدار را به دست گرفت. یک سکه سه درهمی متعلق به او که تاریخ سلوکی را دارد به جا مانده‌است. در 227 میلادی قتل عام بزرگی از پارتی‌ها شد و بقیه این خاندان به ماد گریختند. عاقبت پسر اردوان پنجم به نام «آرتاوازده» پس از شکست‌های مکرر در جنگ‌های چریکی سرانجام دستگیر و به تیسفون برده شده و در آن‌جا کشته شد.
صاحب مجمل التواریخ و القصص، اردوان پنجم را به زبان پهلوی«افدم» یعنی آخرین گفتند و پادشاهی ملوک الطوایفی در عهد وی به آخر رسید.
منبع تاریخ طبری و مجمل التواریخ و القصص

نظر مسعودی مورخ دوره اسلامی درباره عاقبت کار پارتی‌ها


مسعودی مورخ اسلامی قرن چهارم هجری قمری در کتاب «التنبیه و الاشراف» می‌نویسد: اردشیربن بابک شاه بن ساسان بن بها فرید بن دارا ابن بهمن بن اسفندیار بن گشتاسب بن لهراسب نخستین پادشاه ساسانی بود
چون اردوان را بکشت و از ملوک الطوایفی آسوده گشت تاج بر سر نهاد و گفت: «سپاس خدائی را که مارا به نعمت خود اختصاص داد و بلاد را بر ما بگسترد و بندگانش را به اطاعت ما آورد . ما هم در برپا ساختن پایگاههای داد و آبادانی شهرها با مردم و ترمیم خرابی های کشور و پیوستن اقطار کشور ایران به یکدیگر و گسترانیدن عدل بر ضعیف و قوی خواهیم کوشید و داد را سیرتی پسندیده خواهیم کرد. گفتار ما را کردار مارا به ثبوت خواهد رسانید.

  امتیاز: 0.00