منو
 کاربر Online
732 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  سه شنبه 23 آذر 1389 [20:43 ]
  طرح اولیه یا sketch چیست؟
 

sketch یک طرح اولیه بسیار ساده و معمولاً پر از ایراد و اشتباه و خطوط اضافه است که نقاش و طراح با استفاده از آن ایده هایی که به طور ناگهانی به ذهنش می رسد را رسم می کند. برای کشیدن اسکچ معمولاً نقاش با استفاده از خطوط و نقطه گذاری طرح اولیه یک جسم یا پرتره یک انسان را می کشد، هدف از رسم اسکچ ها معمولاً تمرکز روی نقاط و خطوط اصلی پرتره است و یه جزییات زیاد دقت نمی شود. بعد از کشیدن اسکچ نقاش شروع به بازکشی طرح می کند و مراحل رسم خطوط اصلی و فرعی به همراه نقطه ها و قسمت های اصلی پرتره را ادامه می دهد تا جایی که یک طرح تقریباً کامل به دست می آورد.

تاریخچه اسکچ:

همانطور که می دانید امروزه ما برای نوشتن و طراحی بیشتر از کامپیوتر استفاده می کنیم و وسایل قدیمی مثل مداد یا قلم های مخصوص اسکچ کشی را کنار گذاشته ایم. در زمان های قدیم به طرح هایی که با واکس، ذغال و حتی گچ کشیده می شد هم اسکچ گفته می شد؛ دو کتاب اسکچ از لئوناردو داوینچی و ادگار دگار حاکی از اهمیت اسکچ برای ثبت ایده هاست.

اسکچ این روزها کجاست؟

این روزها طراحان اسکچ به جای استفاده از قلم و مداد با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری اقدام به کشیدن اسکچ می کنند، به طویر که مثلاً طراحی که می خواهد پرتره یک نفر را بکشد عکس کاملاً رنگی و واقعی آن شخص را به نرم افزار مورد استفاده اش می دهد و سپس طرح اولیه آن را در کمتر از چند ثانیه ذخیره می کند و بعد آن را پرینت می کند و شروع به بازکشی آن می کند. به این ترتیب یک اسکچ که قبلاً طرح آن زمان زیادی می برد امروزه در چند ثانیه کشیده می شود. این روزها اسکچ در نرم افزار های گرافیکی مثل فتوشاپ جای خاص مخصوصی دارد و حتی نرم افزارها و سایت هایی فقط به منظور تبدیل تصاویر به اسکچ ساخته شده اند که نشان دهنده ی اهمیت اسکچ برای طراحان است.
اگر می خواهید تصاویر مورد نظرتان را به اسکچ تبدیل کنید با ما تا آخر این آموزش همراه باشید:

۱- نرم افزار Foto Sketcher:

Foto Sketcher یکی از نرم افزارهای کم حجم و رایگان در این زمینه است که به راحتی تصاویر را تبدیل به اسکچ می کند، البته باید در نظر داشته باشید که ایا می خواهید اسکچتان رنگی باشد یا سیاه و سفید؛ اگر می خواهید رنگی باشد این نرم افزار انتخاب خوبی است اما اگر می خواهید سیاه و سفید باشد ما این نرم افزار را پیشنهاد نمی کنیم.

نمونه کار:
تصویر


- نرم افزار Photo to Sketch:

این نرم افزار هم از نرم افزارهای کم حجم و رایگان برای تبدیل عکس به اسکچ است ؛ تنظیمات ساده و قابل لمس به همراه اسکچ های مناسب در خروجی از ویژگی های این نرم افزار است. بر خلاف Foto Sketcher این نرم افزار هم برای تبدیل عکس های رنگی و هم سیاه و سفید مناسب است، کافیست خودتان خروجی را انتخاب کنید.

نمونه کار:
تصویر


  امتیاز: 0.00