منو
 کاربر Online
1272 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 20 آذر 1389 [12:03 ]
  ساعت کاغذی (ticker timer) و سرعت
 

ساعت کاغذی (ticker timer) و سرعت

ساعت کاغذی وسیله ای ساده برای اندازه گیری زمان است. هنگامی که می خواهید سرعت جسمی را بسنجید باید مسافتی را که در یک زمان مشخص طی می کند، بدانید.
محاسبه مسافت با استفاده از خطکش یا متر بسیار ساده است، اما اگر جسم سریع حرکت کند، محاسبه زمان کار مشکلی است.

ساعت کاغذی هر 02/0 ثانیه روی یک صفحه یک نقطه ایجاد می کند. بنابراین اگر قطعه ای کاغذ از میان ساعت برای یک ثانیه کشیده شود، 50 نقطه روی آن رسم می شود.
از آن جا که فاصله میان نقاط بازه های زمانی 02/0 ثانیه ای (یک پنجاهم ثانیه) را نشان می دهد، ساعت کاغذی ابزار بسیار مناسبی برای اندازه گیری بازه های زمانی کوتاه است.

تصویر

قطعه ای نوار در شکل نشان داده شده است. می توانید مشاهده کنید که هر چه سریع تر کاغذ از میان ساعت بیرون بیاید، فاصله بین نقاط بیشتر است. اگر کاغذ با سرعت یکنواختی حرکت کند، فاصله میان نقاط یکسان است.

برای محاسبه سرعت نوار کاغذی باید طول نوار در یک بازه زمانی و تعداد فاصله های میان نقاط (نه خود نقاط) را بدست آوریم. اگر روی نوار 50 فاصله باشد پس 50/50 ثانیه یا یک ثانیه طول می کشد تا کاغذ از میان ساعت بگذرد.

تصویر

  امتیاز: 0.00