منو
 کاربر Online
429 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 20 آذر 1389 [11:57 ]
  انرژی خورشیدی و استفاده از آن
 

انرژی خورشیدی و استفاده از آن

انرژی خورشیدی توسط خورشید تولید می شود. واکنش های همجوشی هسته ای در مرکز خورشید در هر ثانیه 3/4 میلیون تن هیدورژن را به انرژی تبدیل می کنند. کسر کوچکی از این انرژی 8 دقیقه پس از تابش خورشید را ترک و به زمین می رسد. این انرژی قدیمی ترین و موثرترین شکل از انرژی های تجدیدپذیر است. از قدیم خانه ها طوری ساخته می شدند که بتوانند از گرما و نور خورشید بهره ببرند. امروز انرژی خورشیدی کاربردهای بسیار مفیدی دارد.

استفاده از انرژی خورشید
یک سلول خورشیدی می تواند انرژی نوری تابش شده از خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل کند. از این انرژی الکتریکی برای شارژ باتری استفاده می شود، یعنی در واقع به انرژی شیمیایی تبدیل می شود. ممکن است در ماشین حساب های شما نیز سلول خورشیدی وجود داشته باشد. این سلول ها را می توان روی بام خانه ها نصب کرد.

آب گرم کن های خورشیدی نیز از انرژی گرمایی خورشید برای گرم کردن آب استفاده می کنند. سیال درون یک صفحة سیاه به سمت خورشید متمایل و گرم می شود، سپس به سمت مخزن آب درون خانه می رود. این گرما برای استفاده به سیستم آب خانگی منتقل می شود.

صفحه های خورشیدی
مزایا و معایب استفاده از انرژی خورشید برای تولید برق
مزایا:
• انرژی خورشیدی تجدیدپذیر است و گرما و نور خورشید به رایگان در اختیار ما قرار دارند.
• انرژی خورشیدی را می توان برای تولید برق در منطقه هایی که از روش های دیگر نمی توان استفاده کرد، به کار برد.
• این انرژی باعث تولید دی اکسید کربن نمی شود و در نتیجه سهمی در اثر گلخانه ای ندارد.
• از آن جا که معمولاً از این انرژی در نزدیکی محل مورد نظر می توان برای تولید برق استفاده کرد، هزینه انتقال و توزیع به کمترین مقدار ممکن می رسد.
معایب:
• سلول های خورشیدی هنگامی که هوا ابری است به خوبی کار نمی کنند

  امتیاز: 0.00