منو
 کاربر Online
484 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 15 آذر 1389 [08:54 ]
  انرژی هیدورالکتریک (برق آبی )
 

انرژی هیدورالکتریک

از انرژی جنبشی آب (حرکت آن) می توان برای تولید برق استفاده کرد. انرژی جنبشی آب به علت انرژی خورشید است. نور خورشید باعث تبخیر آب اقیانوس می شود (انرژی پتانسیل گرانشی به آن می دهد) که سرانجام با بارش باران به زمین بر می گردد. هنگام بارش باران انرژی پتانسیل گرانشی موجود در آن به انرژی جنبشی قطره های آب تبدیل می شود. در نیروگاه های هیدروالکتریک از انرژی جنبشی آب برای تولید برق استفاده می شود.

این شکل از انرژی هزاران سال مورد استفاده بوده است. زیرا در آبشارها، رودخانه ها و رودها آب متحرک است. برای تولید مقدار زیادی انرژی، حجم زیادی از آب متحرک با سرعت مناسب مورد نیاز است. سد ها برای کنترل جریان مقدارهای زیاد آب ساخته شده اند.

هنگامی که آب به پایین رودخانه می رسد، انرژی جنبشی زیادی دارد. هنگام گذر از سد انرژی آب می تواند توربین ها را بچرخاند. در نتیجه چرخش توربین ها انرژی الکتریکی تولید می شود. سپس این انرژی ذخیره می شود و برای استفاده به شهرها منتقل می شود.

مزایای استفاده از این انرژی:
• از این انرژی می توان هنگام افزایش ناگهانی در مصرف برق استفاده کرد.
• عکس مورد بالا نیز امکان پذیر است. یعنی از مازاد تولید الکتریسیته ایستگاه های برق می توان برای پمپ کردن آب از مخزن پایین به مخزن بالا استفاده کرد. در این صورت انرژی الکتریکی مازاد هدر نمی رود و ذخیره می شود.

معایب:
• ساختن سد روی رودخانه ها به حیات جانورانی که درون یا روی آن زندگی می کنند، آسیب می رساند. برای مثال، ماهی سالمون باید بالای سطح رودخانه شنا کند تا تخم های آن به زمین برسد. اگر سد مانع راه او باشد، آن ها نمی توانند تولید مثل کنند. در نتیجه ماهی سالمون کم تری تولید می شود و به صنعت ماهی گیری لطمه می زند.
• آسیب های ناشی از وقوع سیل در محل سد روی زندگی مردم نیز اثر دارد.

  امتیاز: 0.00