منو
 صفحه های تصادفی
عدالت در مدینه فاضله فارابی
هونزاها چگونه زمین های خود را کود می دهند
گسل زاگرس
انرژی درونی
آموزش طراحی وب
ناصرالدین خلیفه عباسی
شتاب
ماه شوال
سخنرانی پیامبر در مسجد الحرام پس از فتح مکه
موعظه صبحگاهی امام علی علیه السلام
 کاربر Online
801 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  یکشنبه 07 آذر 1389 [12:38 ]
  جوشیدن و فشار
 

جوشیدن

هنگامی که یک مایع می جوشد، حباب هایی از داخل مایع بالا می آیند و از سطح آن فرار می کنند. این اثر در دمای خاصی برای یک مایع اتفاق می افتد.
اگر به آب نمک افزوده شود، نقطة جوش بالا می رود زیرا آب شور مایعی غیر از آب است.

جوشیدن و
فشار
فشار نیز بر نقطة جوش آب موثر است. در دیگ زود پز آب تحت فشار بالا به جوش می آید، بنابراین نقطة جوش آن افزایش می یابد؛ یعنی غذا زود تر پخته می شود. سیستم خنک کنندة راکتورهای هسته ای نیز تحت فشار بالا کار می کند و باعث می شود آب تا دمای 300 درجه ی سلسیوس هم نجوشد!

این مورد را می توان با آزمایش زیر نشان داد. اجزای آزمایش را مانند شکل (الف) سوار کنید و سپس آب را بجوشانید. اکنون برای چند ثانیه لولة لاستیکی را فشار دهید. فشار درون بالون افزایش می یابد و دماسنج عدد بیش تری را نشان می دهد. برای مدت زیاد آن را نگه ندارید!


شعله را از زیر بالون بردارید، لوله را با گیره نگه دارید و آن را مانند شکل (ب) برگردانید. حالا روی بالون آب سرد بریزید، مقداری از بخارها درون بالون متراکم می شوند، فشار کاهش می یابد و مایع درون دماسنج پایین می آید. شما به راحتی می توانید آب را در دمای زیر 50 درجه ی سلسیوس به جوش برسانید.

تصویر

تصویر

  امتیاز: 0.00