منو
 صفحه های تصادفی
قمرهای میانی و بیرونی مشتری
سنگهای آتشفشانی
دعای پیامبر و امامان برای فرج امام مهدی علیه السلام
آنچه بر برخی از پیامبران پیشین نازل شده
طوطی ماهی
ماده حیات
مباهله با مسیحیان نجران
بونیون
سخن ابوذر درباره امام علی علیه السلام
دریا
 کاربر Online
549 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  یکشنبه 23 آبان 1389 [10:07 ]
  نخستین کوشش ها برای انتقال جریان الکتریکی
 

نخستین کوشش ها برای انتقال جریان الکتریکی از منبع الکتریسیته به محل دیگر

در قرن 18 ، دانشمندان شروع به بررسی امکانات جریان الکتریسیته یعنی الکتریسیتۀ متحرک کردند . استفن گری انگلیسی و شارل دوفای فرانسوی نشان دادند که جریان الکتریسیته را می توان در سیم های فلزی یا رشته های کنف هدایت کرد .

در سال 1752 بنجامین فرانکلین آزمایش مشهور خود را با باد بادک انجام داد . او بادبادکی ابریشمی ساخت که سیم نوک تیزی به سر آن متصل شده بود . یک رشتۀ کتانی بلند ، که بادبادک به کمک آن به پرواز در می آمد ، به این سیم متصل بود و نوار ابریشمی کوتاهی به انتهای ریسمان بسته شده بود . ریسمان کتانی نقش رسانا و نوار ابریشمی نقش عایق را داشت. کلیدی به محل اتصال رشتۀ کتانی و نوار ابریشمی بسته شده بود . وقتی فرانکلین بادبادک را در هنگام توفان تندری به پرواز در آورد ، نوار ابریشمی در دست او بود و با نزدیک کردن بند انگشت خود به کلید جرقه هایی را از بیرون می کشید . بنابر این ، ثابت کرد که می تواند الکتریسیته را از طریق ریسمان مرطوب از ابر ها به کلید هدایت کند .

فرانکلین می دانست که باید در طول این آزمایش زیر سر پناهی بایستد . اگر می گذاشت نواری که در دست او بود خیس شود ، نوار رسانا ، و او به احتمال زیاد دچار برق گرفتگی می شد . با این همه ، هنوز این آزمایش بسیار خطر ناک بود . یک دانشمند روسی که می خواست آزمایشی از همین نوع را انجام دهد ، اندکی بعد کشته شد .


در این زمان معلوم شده بود که جریان الکتریکی را می توان به کمک یک رسانا از منبع الکتریسیته به محل دیگر منتقل کرد .

تصویر

  امتیاز: 0.00