منو
 صفحه های تصادفی
کپی بارا
تیره تلی گوناسه
کاربر:سعید جعفرزاده
vitiligo
امام صادق علیه السلام و شفای یونس بن عمار
زمین شناسی مهندسی
شفای بیمار با دعای امام سجاد علیه السلام
مهندسی نرم افزار
آگاهی امام علی علیه السلام از فرماندهان عمر بن سعد
استون
 کاربر Online
468 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 08 آبان 1389 [13:46 ]
  فیزیک پلاسما
 

فیزیک پلاسما

تصویر

وقتی پزشکی صحبت از پلاسما می کند منظورش خون است ؛ هنگامی که فیزیکدانان سخن از پلاسما به میان می آورند مجموعه ای از ذره های باردار گاز مانند را در نظر دارند . بنابراین ، پلاسمای فیزیکی جنبه های گوناگونی را زا خود نشان می دهد که گازهای معمولی ، که ذراتشان از لحاظ الکتریکی خنثی است ، فاقد آن هستند . پلاسما را می توان به یکی از دو روش زیر تولید کرد : با یونیده کردن گاز معمولی بر اثر تخلیۀ الکتریکی یا گرم کردن یک گاز تا دماهای بسیار زیاد .

هر اتم گاز از هسته دارای بار مثبت تشکیل شده است که ابری از الکترون های با بارمنفی آن را احاطه کرده اند . بار الکتریکی خالص اتم صفر است . وقتی یک میدان الکتریکی به گاز اعمال شود ، تعدادی از الکترون ها از اتم کنده می شوند . هر اتمی که این عمل برای آن رخ دهد به صورت یون مثبت در می آید . الکترون های کنده شده ، که بارشان منفی است ، آزادانه در محیط حرکت می کنند . در هنگام عبور آن ها از میدان الکتریکی سرعتشان زیاد می شود ، با دیگر اتم ها برخورد می کنند ، و با یونیده کردن آن ها الکترون های بیشتری را آزاد می سازند. این را یک فرایند آبشاری می نامند . در این فرایند ، تخلیۀ الکتریکی به وجود می آید و جریانی الکتریکی از گازی که قبلاً عایق بود می گذرد . در تخلیه های الکتریکی بسیار قوی ، گاز می تواند در فرایند آبشاری کاملاً یونیده شود و به صورت پلاسما در آید . در طبیعت ، پلاسما به این طریق در تیرهای آذرخش به وجود می آید .

در دومین روش تولید پلاسمای گرم کردن یک گاز دخیل است . با افزایش دمای گاز ، انرژِ همۀ ذرات آن نیز زیاد می شود . ذره های داغ به این طرف و آن طرف می روند و با یکدیگر برخورد می کنند . اگر بتوان دما را به اندازۀ کافی بالا برد ، برخوردها به اندازه ای شدید خواهد بود که باعث کنده شدن الکترون ها از هستۀ اتم می شوند ، و حالت یونش کامل را به وجود می آورند .
دمای لازم برای رسیدن به این نوع یونش گازی را بر حسب هزاران درجه ی سلسیوس اندازه می گیرند .

  امتیاز: 0.00