منو
 صفحه های تصادفی
حرکت پرتابی
تحولات تاریخی هیپنوتیزم
جعبه ابزار ویروس شناسی
نوسانات میرا
جنبه دیگر حکومت سلطنتی
نهراسیدن از مرگ
مولاریته
ترب و تربچه «داروئی»
زراندوزی و تکاثر طلبی
آزمایش میخ های اسرار آمیز
 کاربر Online
249 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 08 آبان 1389 [13:46 ]
  فیزیک پلاسما
 

فیزیک پلاسما

تصویر

وقتی پزشکی صحبت از پلاسما می کند منظورش خون است ؛ هنگامی که فیزیکدانان سخن از پلاسما به میان می آورند مجموعه ای از ذره های باردار گاز مانند را در نظر دارند . بنابراین ، پلاسمای فیزیکی جنبه های گوناگونی را زا خود نشان می دهد که گازهای معمولی ، که ذراتشان از لحاظ الکتریکی خنثی است ، فاقد آن هستند . پلاسما را می توان به یکی از دو روش زیر تولید کرد : با یونیده کردن گاز معمولی بر اثر تخلیۀ الکتریکی یا گرم کردن یک گاز تا دماهای بسیار زیاد .

هر اتم گاز از هسته دارای بار مثبت تشکیل شده است که ابری از الکترون های با بارمنفی آن را احاطه کرده اند . بار الکتریکی خالص اتم صفر است . وقتی یک میدان الکتریکی به گاز اعمال شود ، تعدادی از الکترون ها از اتم کنده می شوند . هر اتمی که این عمل برای آن رخ دهد به صورت یون مثبت در می آید . الکترون های کنده شده ، که بارشان منفی است ، آزادانه در محیط حرکت می کنند . در هنگام عبور آن ها از میدان الکتریکی سرعتشان زیاد می شود ، با دیگر اتم ها برخورد می کنند ، و با یونیده کردن آن ها الکترون های بیشتری را آزاد می سازند. این را یک فرایند آبشاری می نامند . در این فرایند ، تخلیۀ الکتریکی به وجود می آید و جریانی الکتریکی از گازی که قبلاً عایق بود می گذرد . در تخلیه های الکتریکی بسیار قوی ، گاز می تواند در فرایند آبشاری کاملاً یونیده شود و به صورت پلاسما در آید . در طبیعت ، پلاسما به این طریق در تیرهای آذرخش به وجود می آید .

در دومین روش تولید پلاسمای گرم کردن یک گاز دخیل است . با افزایش دمای گاز ، انرژِ همۀ ذرات آن نیز زیاد می شود . ذره های داغ به این طرف و آن طرف می روند و با یکدیگر برخورد می کنند . اگر بتوان دما را به اندازۀ کافی بالا برد ، برخوردها به اندازه ای شدید خواهد بود که باعث کنده شدن الکترون ها از هستۀ اتم می شوند ، و حالت یونش کامل را به وجود می آورند .
دمای لازم برای رسیدن به این نوع یونش گازی را بر حسب هزاران درجه ی سلسیوس اندازه می گیرند .

  امتیاز: 0.00