منو
 صفحه های تصادفی
انگیزه گرسنگی
تاریخ علوم و فن آوری
امور غریبه امام باقر علیه السلام
محلول امولسیون
اختلاف فتاوای فقها با مسأله قرائت های مختلف از دین
امام علی علیه السلام پرچمدار پیامبر
امام کاظم علیه السلام و نجات از نقشه هارون
کردستان
نقاط ضعف امنیتی شبکه های وب
آزمایش دو شکاف یانگ
 کاربر Online
227 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 08 آبان 1389 [13:42 ]
  ابررساناهای – داغ و سرد
 

ابررساناهای – داغ و سرد

یکی از مهم ترین تحولات فناوری در قرن بیستم استفاده از انرژی الکتریکی است . به اطراف خود نگاه کنید . کمتر شیئ ساختۀ بشر را می توان یافت که به نوعی به جریان الکتریسیته بستگی نداشته باشد . ساعت دیجیتال شما ، تلفن ، رایانه ، اتومبیل ، اجاق مایکرو ویو و سمعک ها همه به جریان برق نیاز دارند . با این همه ، با هر چه پیچیده تر شدن استفادۀ فزایندۀ ما از وسایل الکتریکی ، همواره در جستجوی راه هایی برای استفادۀ بهتر ، ارزان تر ، و ایمن تر از انرژیث الکتریکی هستیم.

در اواسط قرن بیستم فیزیکدانان دو تحول بسیار با اهمیت را اعلام کردند که می توانست در چگونگی انتقال الکتریسیته مؤثر باشد . این دو تحول عبارت بودند از کشف پلاسما و مواد ابررسانا . طرفه آن که ، این هر دو پیشرفت می توانند رساناهای الکتریکی بسیار کار آمدتری در اختیارمان بگذارند ، اولی یعنی پلاسما ، که چشمۀ انرژی بی پایان و کم هزینه ای را می تواند فراهم سازد ، به دماهای بسیار زیاد دارد ، در حالی که در مواد ابررسانا دماهای بسیار سرد دخیل هستند .

  امتیاز: 0.00