منو
 صفحه های تصادفی
پلینی
تجسمی از آتشفشان در زیر دریا
آزمایشات فیزیک
سالاد
تعادل یونی
جعفری
یزید بن مزید شیبانی
طول پیوند
نرخ تنزیل مجدد
دکتر زرین کوب
 کاربر Online
560 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 08 آبان 1389 [13:27 ]
  انتقال گرما
 

انتقال گرما

آنچه را ما گرما می نامیم در واقع انرژِی جنبشی – انرژِی حرکت – مولکول های مرتعش است . وقتی ماده ای سرد است ، ارتعاش مولکول های آن کند است . با افزایش دما ، این ارتعاش تند تر و تندتر و انرژی حرکت مولکول ها بیشتر و بیشتر می شود .افزایش بسیار زیاد انرژی حرکت _ یعنی گرما – باعث می شود که اجسام جامد به صورت مایع و اجسام مایع به صورت گاز در آیند.

مقدار زیاد گرمایی که مستقیماً از خورشید می اید باعث به وجود آمدن حیات بر روی زمین شده است . چشمه های دیگر گرما نیز بر روی زمین وجود دارند .انرژی الکتریکی را ، همان طور که در بخاری برقی می بینیم ، می توان به گرما تبدیل کرد . در شرایط عادی ، گاز ها در هنگام تراکم ، گرما از دست می دهند و وقتی منبسط شوند آن را جذب می کنند. به کمک اصطکاک نیز می توان گرما تولید کرد . انرژی مکانیکی لازم برای غلبه بر اصطکاک به انرژی گرمایی تبدیل می شود . تغییرات شیمیایی ، مانند پیوند اکسیژن با کربن ، نیز انرژی گرمایی آزاد می کند .

یکی از نکته های شگفت انگیز در مورد گرما ، حرکت مداوم آن است .مردم وقت زیادی را صرف کنترل حرکت گرما می کنند ، تا آن را به مکان های مورد نیاز وارد و از جاهایی که وجود آن لازم نیست خارج کنند . آن ها درهوای سرد در محل زندگی خود به گرما نیاز دارند و در هوای داغ می خواهند از ورود آن به محل زندگی خود جلوگیری کنند . لباس های زمستانی طوری طراحی شده اند که مانع از فرار گرمای بدن می شوند و طراحی لباس های تابستانی به گونه ای است که جریان گرما از بدن را آسان می سازد .روش های عملی انتقال گرما از محلی به محل دیگر در صدها عملیات صنعتی مانند بازپخت فولاد ، قالب گیری و عمل آوردن پلاستیکها و لاستیک ، پردازش شیشه وسرامیک ، و آماده سازی مواد شیمیایی به کار میروند .
گرما را می توان از سه راه متفاوت منتقل کرد : با رسانش ، با همرفت و با تابش .

تصویر

  امتیاز: 0.00