منو
 صفحه های تصادفی
شهرهای جهان
میرابیلیت،نمک گلوبر
نیروهای وارد بر هواپیما
طراحی وسایل تفریحی
گروههای خونی
آلن کی
دانش آموزان دچار نارسایی ذهنی در مدارس عادی
محمد بن ابی بکر
اولین سخنرانی امام حسن مجتبی پس از شهادت امام علی علیهماالسلام
hand footandmouth disease
 کاربر Online
1408 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 08 آبان 1389 [13:22 ]
  فیزیک دستگاه های تولید هوای گرم
 

فیزیک دستگاه های تولید هوای گرم


جریان های همرفتی در هوا نیز مانند آب به وجود می آیند . با این همه ، جریان هوا در این جریان های همرفتی بسیار تند تر از جریان گرما در آب است . علت این تفاوت آب و هوا سبک تر بودن هوا و سهولت حرکت و انبساط آن در هنگام گرم شدن است .

در هنگام سوختن هیزم در بخاری دیواری خانه جریان همرفتی هوا در دودکش برقرار می شود . قبل از روشن کردن آتش ، چگالی هوای داخل دودکش با چگالی هوای بیرون یکی است . اما ، وقتی آتش روشن شد ، هوای بالای آن گرم و منبسط می شود و در نتیجه سبک تر می شود و از دودکش بالا می رود . هوای سرد بیرون دودکش وارد بخاری دیواری می شود ، و به هوای گرم مقابل خود فشار می آورد . هوای داغی که از دودکش بالا می رود ، بخش صعودی جریان همرفتی است . بخش نزولی جریان ، هوایی است که دودکش را احاطه کرده است . جریان همرفتی را می توان با بستن دریچه ی خفه کن تا اندازه ای کم کرد . بدین ترتیب می توان مصرف سوخت را تنظیم نمود .

کشش دودکش بلند بهتر از دودکش کوتاه است – یعنی ، جریان همرفتی شدیدتری در داخل آن برقرار می شود . هرچه دودکش بلند تر باشد ، اختلاف وزن ستون گازهای دودکش و ستون هوای نظیر بیرون آن بیشتر می شود ، و هوای سرد بیرون به صورت مؤثرتری می تواند هوای داغ تر و سبک تر را به طرف بالا براند .

وقتی اتاقی را رادیاتور بخار واقع در یک طرف آن گرم می کند ، ابتدا هوای اطراف رادیاتور گرم می شود . این هوا منبسط می شود ، بالا می رود ، و زیر سقف پخش می گردد ، در حالی که هوای سردتر نزدیک کف اتاق در اطراف رادیاتور به حرکت در می آید . این هوای سرد به نوبه ی خود گرم می شود و بالا میرود . بدین ترتیب جریان های همرفتی در اتاق به وجود می آیند که می چرخند و همه ی هوا را گرم می کنند .

در دستگاهد های گرم کننده با هوا داغ ، گرمای کوره را جریان همرفتی هوا حمل و در اتاق ها توزیع می کنند . هوا در فضای اطراف آتشدان کوره گرم می شود . این هوای گرم با صعود در کانال های عریض ، از طریق شبکه هایی ، به نام ثبات در کف اتاق یا در پایین دیوار ها ، وارد اتاق می شوند . کانال های دیگری هوا را برای گرم شدن دوباره به کوره بر می گردانند . در خانه های جدید که گرمایش آن ها به کمک هوای داغ است ، بادبزن های برقی یا دمنده ها ، هوا را در اتاق ها به جریان در می آورند و صافی های متشکل از مواد رشته ای می گذارنند تا گرد و خاک آن گرفته شود . جریان های همرفتی در طبیعت متداول است . این جریان ها باعث به وجود آمدن با بادها و جریان های اقیانوس می شوند .

  امتیاز: 0.00