منو
 کاربر Online
1834 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 08 آبان 1389 [13:19 ]
  فیزیک دستگاه های تولید آب گرم
 

فیزیک دستگاه های تولید آب گرم


آب گرمکن که برای تأمین آب گرم آشپزخانه ، حمام و لباس شستن به کار می رود ، بر مبنای همرفت کار می کند . پیچه ی گرم کننده ای به دیگ بخار متصل است به طوری که آب موجود می تواند از میان آن بگذرد .

وقتی پیچه گرم شود ، گرمایی که در امتداد دیواره های فلزی پیچه جریان دارد ، آب موجود در آن را بر اثر رسانش گرم می کند . آب بر در پیچه بالا می رود و وارد قسمت بالایی دیگ بخار می شود . در همین زمان ، آب سرد از مخزن وارد قسمت زیرین پیچه می شود . جریان همرفت بر قرار می گردد . با گذشت زمان ، همه ی آب موجود در دیگ گرم می شود . آب گرم مورد استفاده از بالای دیگ بخار می شود و آب سرد وارد قسمت زیرین آن می گردد ، این آب نیز به نوبه ی خود گرم می شود .

دستگاه های تولید آب گرم به جریان های همرفتی آب نیز بستگی دارند . آب موجود در دیگ بخار گرم می شود و در لوله های عمودی به رادیاتورهای موجود در اتاق های مختلف خانه می رود . در این جا آب گرمای خود را از دست می دهد و لوله هایی دیگر آن را به قسمت زیرین دیگ بخار بر می گرداند . یک مخزن انبساط برای انبساط آب گرم شده و دریچه ی فرار برای آب در صورت تبخیر شدن نیز است .

  امتیاز: 0.00