منو
 کاربر Online
488 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 26 مهر 1389 [06:42 ]
  جذب صدا ها
 

جذب صدا ها

وقتی انرژی صوتی به گرما تبدیل شود ، صدا جذب شده است . این پدیده بسیار متداول است . مثلاً آن را هنگامی مشاهده می کنیم که زمین با لایه ای از برف نرم پوشیده شده باشد . برف بسیار شبیه کاشی های اکوستیکی عمل می کند که برای جذب صدا طراحی شده است . هم در این کاشی ها و هم در برف حفره های کوچک بسیار زیادی وجود دارند . در برف این حفره ها را در بازه های بین بلور های برف می یابیم . صدایی که وارد کاشی ها یا برف می شود نمی تواند راه خود را به بیرون پیدا کند . یا برای بیان دقیق تر موضوع ، می توان گفت که انرژی امواج صوتی ، بر اثر اصطکاک با هوای موجود در هر یک از تعداد بی شمار حفره های کوچک ، به گرما تبدیل می شود . مقدار انرژی موجود در صدا ، همان طور که قبلاً دیدیم ، بسیار کم است ، و در نتیجه مقدار گرمای تولید شده در این فرایند نیز بسیار کوچک خواهد بود . در غیر این صورت ، می توانستیم برف را با فریاد کشیدن آب کنیم .

تصویر

این پنداره امواج صوتی در هوا گرما تولید می کنند شاید دور از ذهن باشد ، اما آزمایش های واقعی آن را ثابت کرده اند . می دانیم که این امواج از یک رشته تراکم ها و رقت ها تشکیل شده است . همین طور می دانیم که که اگر گازی متراکم شود دمای آن بالا می رود و در هنگام انبساط آن دما کم می شود . با استفاده از دستگاه های اندازه گیری دما به نام ترموکوپل ، پژوهشگران توانسته اند تغییر دماهای کوچک ناشی از تراکم و انبساط متناوب امواج صوتی را اندازه بگیرند .

  امتیاز: 0.00