منو
 کاربر Online
557 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  شنبه 24 مهر 1389 [20:07 ]
  فواید نصب یک شبکه مدرسه
 

تصویر
● فواید نصب یک شبکه مدرسه

▪ سرعت:

شبکه ها روش بسیار سریعی برای اشتراک و انتقال فایل ها فراهم می کنند. بدون یک شبکه، برای اشتراک فایل ها باید آنها را در فلاپی دیسک کپی کرده و سپس آن را از یک کامپیوتر دیگر منتقل کرد. در این روشِ انتقال فایل (انتقال دستی اطلاعات با فلاپی به کامپیوتر دیگر)، وقت زیادی صرف می شود.

▪ هزینه ها:

در خرید نسخه های تحت شبکه ی بسیاری از نرم افزارها و برنامه های مشهور، در مقایسه با نسخه های انحصاری، هزینه قابل توجهی صرفه جویی می شود. گذشته از صرفه جویی مالی، به اشتراک گذاشتن یک نرم افزار تحت شبکه، بروز رسانی آن را آسان می کند و به جای این که تغییرات در تک تک ایستگاه های کاری انجام شود، فقط یک بار در فایل سرور اعمال می شوند.

▪ امنیت:

فایل ها و برنامه های روی شبکه می توانند «ممنوعیت کپی» داشته باشند که در این صورت از بابت کپی غیرمجاز آنها نگرانی نخواهید داشت. همچنین رمزهایی می تواند ایجاد شود تا دسترسی کاربران به دایرکتورهای خاصی را محدود کند.

▪ مدیریت متمرکز نرم افزار:

یکی از بزرگترین مزایای نصب شبکه در یک مدرسه این است که تمامی نرم افزارها از یک کامپیوتر(فایل سرور) برداشته می شوند که این کار از صرف انرژی و زمان برای نصب نسخه های نرم افزاری و پیگردی فایل ها روی کامپیوترهای مستقل جلوگیری می کند.

▪ اشتراک منابع:

اشتراک منابع، موضوع دیگری است که یک شبکه را از کامپیوترهای مستقل متمایز می کند. بسیاری از مدارس نمی توانند برای هر یک از کامپیوترها چاپگر لیزری، فاکس مودم، اسکنر و C D-ROM تهیه کنند در صورتی که اگر این ابزار به شبکه افزوده شوند می توانند مورد استفاده بسیاری از کاربران قرار گیرند.

▪ پست الکترونیکی:

حضور یک شبکه در مدرسه امکان پست الکترونیکی(E-mail) را فراهم می کند. پست الکترونیکی به ارتباط میان دانش آموز و معلم کمک می کند و برای انتشار اطلاعات ضروری و عمومی در بین همه کارکنان مدرسه، مفید است. اگر شبکه مدرسه به اینترنت متصل شود، دانش آموزان می توانند با دیگر مناطق دنیا ارتباط برقرار کنند.

▪ دسترسی آسان:

دانش آموزان می توانند یک تکلیف درسی را در کلاس خود آغاز نموده و آن را در یک محل عمومی روی شبکه ذخیره کرده و سپس به صورت گروهی روی آن کار کنند.

▪ کار گروهی:

معلمانی که در مدرسه های مختلف یک شهرستان هستند بطور همزمان می توانند در مورد یک برنامه آموزشی هم فکری و مشورت نموده و آن را در یک فایل قابل دسترسی، برای بقیه مربیان ذخیره نمایند.

● معایب و اشکالات نصب یک شبکه مدرسه:

1) پرهزینه بودن نصب:

اگرچه یک شبکه منافع زیادی دارد اما هزینه های نصب اولیه آن بسیار زیاد است. هزینه هایی از قبیل کابل کشی، کارت های شبکه، نرم افزارها و نیز نصب و سرویس شبکه که نیازمند نیروهای متخصص می باشند.

2) نیازهای زمان اجرا:

نگهداری مناسب یک شبکه نیازمند زمان و مهارت قابل توجهی است. بسیاری از مدارس شبکه هایی را نصب کرده بودند که با کمبود بودجه برای پشتیبانی اجرایی مواجه شدند.

3) امکان خرابی فایل سرور:

اگرچه یک فایل سرور،مستعد خرابی و نقص نیست اما وقتی که خراب شود کل شبکه از کار می افتد. که اگر چنین اتفاقی بیفتد کل مدرسه، دیگر نمی توانند به فایل ها و برنامه ها دسترسی داشته باشند.

4) امکان قطع شدن کابل ها:

در بعضی از توپولوژی های شبکه، با قطع یک کابل، کل شبکه ی از کار می افتد.

  امتیاز: 0.00