منو
 کاربر Online
1303 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 22 مهر 1389 [07:50 ]
  چشم انداز جدید از اسب شاخدار
 

تصاویر مادون قرمز درون صورت فلکی Monoceros از رصد خانه ESO’s Paranal در شمال شیلی با چشم انداز شگفت انگیز و بسیار زیبا گرفته شد، که با تلسکوپ مریی و مادون قرمزبرای علم نجوم بررسی شد.
این تلسکوپ میدان وسیعی از مناظر که با آیینه بزرگ و دوربین حساسیت بالا، تصاویر فوق العاده جذابی را رصد کرده است. در این منظره ویستا توانسته با نفوذ در تاریکی و با وجود گردو غبار کیهانی حلقه و رشته های مجسمه ای از مواد گرد و خاک میان ستاره ای با بادهای شدید و تابش ذرات ساطع شده از ستاره جوان داغ را آشکارکند.
رییس کنسرسیوم ویستا از دانشگاه لندن گفت: من از دیدن گرد نواری واضح در اطراف خوشه Monoceros R2 شگفت زده شدم از بالا شبیه جت می باشد که ستاره جوان در آن جاسازی شده است. این عکس ویستا جزییات بسیار دقیق و هیجان آور را دارد و مهد مخفی ستارگان فعال که درون ابرهای تاریک، ذرات ملکولی و گردوعبار را نشان می دهد.
اگر چه اسب شاخدار(Unicorn)شبیه خانواده سحابی شکارچی به نظر می آیند، در واقع در فاصله 2700سال نوری از ما قرار دارد. طول پهنا آن80سال نوری است. از آنجاییکه گردو غبار در طول موج مادون قرمز بسیار شفاف هستند بسیاری از ستارگان جوان آشکار نمی شوند. عظیم ترین ستاره ها کمتر از ده میلیون سال قدمت دارند.
در نور مریی گروهی از ستاره های عظیم داغ مجموعه سحابی را ایجاد می کنند که در آن نور متمایل به آبی در قسمت تاریک لایه بیرونی مه آلود ابر ملکولی پراکنده شده اند. .هرچند بسیاری از ستاره های تازه متولد شده عظیم مخفی باقی می مانند در حالیکه ضخامت گردو غبار میان ستاره ای جذب اشعه ماوراء بنفش و نور مریی می شوند.
این عکس که در معرض سه قسمت مختلف از طیف مادون قرمز قرار داشت، طراحی شده است.
ابرهای ملکولی شبیه Monoceros R2 در درجه حرارت پایین و با تراکم نسبتأ بالا، ملکول ها ی تغییر شکل یافته مثل هیدرو‍‍ژن هستند که تحت شرایط خاص در نزدیکی مادون قرمز منتشر می شوند. بسیاری از قله ها و سازه های قرمز که در عکس ظاهر شده است شاید از درخشش ملکول های هیدرو‍‍ژن در ستارگان جوان باشد.
مترجم: معصومه احمدی
منبع:universetoday


تصویر
تصویر مادون قرمز جدید ستاره Monoceros R2 واقع در2700 سال نوری از ما درصورت فلکی Monoceros

  امتیاز: 0.00