منو
 کاربر Online
875 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 21 مهر 1389 [08:14 ]
  راز سیاهچاله ها
 

اخترفیزیکدانان جزئیات تازه ای از چگونگی نحوه ی فروپاشی ستارگان کشف کردند!
سیاهچاله ها ده ها سال است که ستاره شناسان را سردرگم کرده اند.
اولین سیاهچاله در سال 1975 کشف شد. اکنون برای اولین بار دانشمندان در حالی به آنها نگاه می کنند که درهای تازه ای رو به چشمانشان باز می کند.
پیتر براون ، دانشجوی فارق التحصیل نجوم و اخترفیزیک از دانشگاه فیلادلفیای مجذوب فضای خارج از جو کره خاکی شده است.او می گوید: ` تماشای ستاره دنباله دار هالی از داخل تلسکوپ وقتی من جوانتر بودم ضربه ای تاثیر گذار و غیر قابل توصیفی به روی من داشت .`
به عنوان یک انسان بزرگسال ، ستاره های دنباله دار برای براون کافی نبودند . براون می خواست اجرام نورانی و درخشان بزرگتری را ببیند. اکنون او برای اولین بار قادر به دیدن سیاهچاله ای عظیم و تازه متولد شده می باشد . ` چیزی که من را شگفت زده می کند این است که ما در حال تماشای اجرامی هستیم که بسیار بسیار دور از ما هستند `. براون جزئی از پروژه ماهواره ای سویفت می باشد .
عکس های گرفته شده از سیاهچاله نوزادی که در حال متولد شدن است، تولد آشفته تری را نسبت به گفته های قبلی نشان می دهد. دیو باروز اختر فیزیکدان دانشگاه می گوید : به جای نظریه ای که می گوید این یک اتفاق لحظه ای است، به نظر می رسد آنها به عنوان سیاهچاله هزاران ثانیه در حال پیشروی هستند، به نوعی بلعیدن مواد !!!محققان اینک بر این عقیده اند که بعد از مرگ و فروپاشی ستاره که سیاهچاله شکل می گیرد، سیاهچاله به غارت و ویرانی و بلعیدن مواد در حالی ادامه می دهد که به طور همزمان با فشار آن را طی چندین سلسله متوالی به صورت انفجارهای نور باز پس می زند .چیزی که می بینیم اتفاقات متعدد بسیار جالب و دیدنی ای می باشد که قبلا قادر به مشاهده آن نبودیم .دانشمندان تا به امروز همیشه می گفته اند که ستارگان بزرگ پس از یک انفجار عظیم می میرند، که سیاهچاله را تشکیل می دهد. اطلاعات جدید از ماهواره سویفت ناسا نشان می دهد که یک ستاره در پی سلسله انفجاراتی _ 3 یا 4 انفجار _ قبل از شکل گیری سیاهچاله ، می میرند.
مترجم: غزل علیزاده
منبع: universetoday

  امتیاز: 0.00