منو
 کاربر Online
1608 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  دوشنبه 19 مهر 1389 [06:42 ]
  تغییرات بند مرموز در منظومه شمسی
 

یک سال پیش محققان در ماموریت IBEX (کاوشگر مرزی بین ستاره ای ناسا)کشف یک بند، یا روبان را در اطراف منظومه شمسی که به طرز شگفت آور و غیر منتظره تششعات پر انرژی بین مرز منظومه شمسی و فضای میان ستاره ای داشت را اعلام کردند. حال بعد از یک سال مشاهدات، دانشمندان تغییرات زیادی را شاهد بوده اند شامل یک گره غیر عادی که به نظر گشوده می آید. تغییرات در این بند ـ یک آشفتگی در نیرو- همراه با جمع شدگی هلیوسپهر* ممکن است اجازه نفوذ پرتوهای کهیانی کهکشانی به منظومه شمسی را بدهد. دیوید مک کوماس مکتشف IBEX در یک کنفرانس کوتاه خبری اعلام کرده است: ` ما منشاء پیدایش این بند را نمیدانیم و این وقتی گیج کننده تر می شود که میفهمیم که ساختار این بند بطرز باور نکردنی در یک مدت کوتاه قابل تغییر است. محققان بر این باورند که این بند از عمل متقابل فضای بین ستاره ای و هلیوسپهر تشکیل شده است، حبابهای محاظی که در آن زمین و دیگر سیارات قرار گرفته اند. هیلوسپهر لبریز از بادهای خورشیدی است که به عنوان یک سپر محافظ در برابر تشعشعات کیهانی کهکشانی عمل می کند.
  • هلیوسپهر معمولا به صورت حبابهایی که شامل منظومه شمسی ما می باشند توضیح داده می شود. این سپهر مغناطیسی که تا آنسوی پلوتون کشیده می شود توسط بادهاه خورشیدی تولید می شود. این بادها با سرعت 400 کیلومتر در ثانیه در فضا منتشر می شوند تا جایی که به فضای بین ستاره ای برخورد می کنند و از آن به رابط بین ستاره ای یا گاز بین ستاره ای تعبیر می شود.
منبع: universetoday

تصویر

  امتیاز: 0.00