منو
 کاربر Online
814 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  یکشنبه 18 مهر 1389 [06:33 ]
  الکتریسیته، انسان و جامعه
 

الکتریسیته، انسان و جامعه

جامعه ی ما به جریان برق وابسته است. هر نقصی در تولید و انتقال انرژی الکتریکی وابستگی ما به آن را نمایان تر می کند ؛ راه آهن زیرزمینی(مترو) و آسانسورها و بالابرها متوقف می شوند، چراغ های راهنمایی، چراغ های روشنایی خیابان ها، و چراغ خانه هایمای خاموش می شوند، یخچال از کار کردن باز می ایستد، نمی توانیم غذا بپزیم، خانه ها را نمی شود گرم کرد، رادیو، تلویزیون، و رایانه نمی تواند کار کند.

تصویر

اما وابستگی ما به انرژی الکتریکی حتی عمیق تر از اتکایی است که به واسطه ی ماشین آلات و وسایل برقی به ذهنمان راه پیدا می کند. الکتریسیته یکی از اجزای اساسی اتم های بدن و محیط پیرامون ما به شمار می آید. نیرویی که اجزای تشکیل دهنده ی اتم را کنار یکدیگر نگه می دارد، نیروی الکتریکی است. به علاوه، همین نیرو اتم ها را به صورت مولکول به هم می پیوندند و این آجرهای ساختمانی را کنار هم نگه می دارند تا به صورت ساختارهای ماکروسکوپی بزرگ مقیاسی چون صخره ها، درختان، پیکر آدمی یا آسمان خراش ها، یا کشتی های غول پیکر نفت کش درآیند. تمام نیروهای «تماسی» در تجربه ی روزانه، مانند باز کردن در، کشش کابل آسانسور، فشار آب بر بدنه ی کشتی، چیزی جز ترکیب نیروهای الکتریکی تعداد زیادی اتم نیست. بنابراین، نیروهای الکتریکی بر ما و محیط اطراف ما غالب اند.

  امتیاز: 0.00