منو
 صفحه های تصادفی
شورش مردم دهلی در زمان نادر
بیماری دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن
لاپلاس
چرادرباره عثمان در نهج البلاغه مطالب فراوان است ؟
کتابهای روانشناسی پرورشی
Holmium
مکانیک کلاسیک
اعمال کلیه در هموستازی
دنیای هوای ما
امام جواد علیه السلام و سخن گفتن در کودکی
 کاربر Online
522 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  یکشنبه 18 مهر 1389 [06:24 ]
  آشنایی با سازو کار مولد وان دو گراف
 

مولد وان دو گراف

مولد وان دو گراف وسیله ای است که در آن بار الکتریکی به طور مداوم، توسط یک تسمه ی پلاستیکی چرخان به درون یک کلاهک فلزی تو خالی برده می شود. در نمونه ی ساده ی آن (که معمولاً در آزمایشگاه مدارس وجود دارد)، وان دو گراف روی هر دو غلتک بار ایجاد می کند (شکل زیر). علامت بار به جنس ماده ی غلتک بستگی دارد. شانه ی فلزی A که به پایه ی فلزی مولد (دارای اتصال به زمین) متصل است توسط القا، بار مثبت پیدا می کند. غلتک باردار منفی، الکترون ها را از شانه به زمین می راند و بار القایی مثبت را روی آن بر جای می گذارد. این بار مثبت توسط نوک شانه A روی سطح خارجی تسمه شارش می کند. چون تسمه از ماده ی عایقی ساخته شده است، بارهای دریافتی آن ثابت مانده و به کلاهک حمل می شوند.

تصویر

بار مثبت تسمه، هنگام ورود به درون کلاهک، بار منفی روی شانه ی فلزی B القا می کند. این شانه در نزدیکی تسمه قرار گرفته است و به درون کلاهک اتصال دارد. باری مساوی و مثبت روی سطح بیرونی کلاهک القا می شود. از شانه ی B الکترون ها روی تسمه شارش می کنند، و در نتیجه بار منفی القایی را از دست می دهد و بار مثبت روی تسمه را خنثی می کند. این فرایند باعث می شود که سطح بیرونی کلاهک دارای بار مثبت شود. عمل انباشته شدن بار مثبت روی سطح بیرونی کلاهک تا زمانی ادامه می یابد، که بار توسط رسانش از طریق هوا شروع به نشت کردن به بیرون کند. بار مثبت توسط مولکول های باردار هوا، یا ذره های غبار که از کلاهک به خارج می برند و بار مثبت را با خود می برند، در هوا حمل می شود. هنگامی که آهنگ نشت بار با آهنگ حمل بار به وسیله ی تسمه برابر شود، کلاهک بیش ترین مقدار باری را که می تواند نگه دارد انباشته است. توجه کنید که اگر جای غلتک های پلاستیکی و شیشه ای را با یکدیگر عوض کنیم، کلاهک بار منفی پیدا می کند. آیا می توانید دلیل آن را توضیح دهید؟

  امتیاز: 0.00