منو
 صفحه های تصادفی
اهل بیت، عترت، آل رسول، قربی
درس فیزیک 2
سروران بهشت و طاووس آن
حذف و انقباض
گرافهای هامیلتونی
کم شدن دمای بدن
گنیس
پگماتیت
کاوشگرهای وایکینگ
تابع علامت
 کاربر Online
681 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبير گروه تاريخ 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  شنبه 10 مهر 1389 [05:53 ]
  حقوق گمرکی در ایران در دوره پارت‌ها
 

منبع: اشکانیان نوشته دیاکونف ص 74 به بعد
چون حکومت پارت میانجی تجارتی شرق و غرب بود و از حقوق گمرکی سود کلانی تحصیل می‌کرد و برای توفیق در این راه دو جاده مهم تجاری آن عصر را تحت نظارت خود گرفته‌بود. جاده اول از آسیای صغیر آغاز می‌شد و از سوریه و شمال بین‌النهرین می‌گذشت و به خلیج فارس منتهی می‌شد و دیگر جاده شمالی بود که از فرات آغاز می‌شد و پس از عبور از خاک ماد و پارت به سوی شرق و ترکستان چین می‌رفت و به جاده معروف ابریشم چین می‌پیوست شاخه دیگری از این جاده، سرزمین پارت را به هندوستان از طریق کابل متصل می کرد و از کوشان شهر (پیشاور) نیز عبور نمی نمود . در این راه‌ها راهداران از آن‌ها نگهداری می‌کردند و حتی چاه‌هایی برای رفع احتیاج کاروانیان حفر می‌گردید. در منزلگاه‌های بزرگ کاروانسراهای بزرگ احداث کرده‌بودند، برای تامین جان و مال کاروانیانی که از بیابان عبور می کردند ،دستجات نظامی سواره مراقبت می کردند. از طریق این راهها از مشرق ابریشم ، آهن ،چرم و عاج و مصنوعات پارچه ای، روغن‌های معطر، ادویه، سنگ‌های قیمتی و غیره حمل می‌گردید و از مغرب کالاهای مصنوع، از قبیل آبگینه و مفرغ و پارچه سفالینه و پاپیروس و دیگ رمتاع ها صادر می کردند . ایران دوره پارتی پر رونق ترین راه ابریشم را با امنیت کامل حفظ کرد و د رحقیقت شرق و غرب از نظر اقتصادی به وسیله فلات ایران متصل می‌شد.
نظر «نیلسون دوبواز» درباره علت تعطیل شدن ضرابخانه پارتی‌ها چه بود؟
منازعات طولانی بر سر تاج و تخت که مدت نیم قرن د رکشور پارت جریان داشت آن کشور را دچار اختلال اقتصادی می کرد. این اوضاع نابهنجار حتی در ضرب مسکوکات کشور انعکاس یافته‌بود، زیرا که از ابتدای قرن اول میلادی تا سال چهلم میلادی کراراً ملاحظه شده که اصلاً و ابداً مسلوکی در ضرب خانه شاهی به ضرب نرسیده‌است. این وضعیت بر اثر آن بود که اشک بیستم (گودرز) در حال جنگ با نزدیکان و برادران خود بود. و نمونه‌های آن سکه‌ها د رآن فواصل در دست نیست. دولت به قدری بی‌پول و تهیدست بوده که استطاعت ضرب سکه را نداشته‌است. یا پادشاهان بر شهرهایی که ضراب‌خانه داشته استیلا نداشته‌اند.
منبع: تاریخ سیاسی پارت نوشته نیلسون دوبواز ترجمه علی اصغر حکمت

  امتیاز: 0.00