منو
 کاربر Online
983 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبير گروه تاريخ 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  شنبه 10 مهر 1389 [06:38 ]
  پایتخت های متعدد پارتیان
 

پس از بررسی کتاب اشکانیان نوشته اعتماد السلطنه، تاریخ اجتماعی ایران نوشته محمد جواد مشکور و ایران باستان حسن‌خان پیرنیا (مشیرالدوله) به نتیجه زیر می‌رسیم که:
سلاطین پارت مانند هخامنشی، که به اقتضای فصل از شوش به پرسپولیس و از آن‌جا به اکباتان تغییر مکان می‌دادند و چون سابقه صحرا گردی و چادرنشینی داشتند و به کوچ نشینی عادت کرده‌بودند حتی این خصوصیت را در دوران سلطنت نیز حفظ کردند. آن‌ها پایتخت ثابت و معینی نداشتند. آن‌ها به غیر از «نسا» در سلوکیه و سپس تیسفون در ساحل دجله در فصل زمستان اقامت داشتند. چون هوا معتدل می‌شد به اکباتان می‌آمدند و تابستان نیز یا در اکباتان اقامت می‌کردند و یا اینکه در هکاتم پلیس (صد دروازه) در جنوب غربی دامغان و گاه د رری مستقر می‌شدند و کاخ‌های آن‌ها بسیار مجلل بود. در وصف یکی از آن‌ها «سرپرستی سایکس» که تاریخی برای ایران تالیف کرده می‌نویسد: سقف کاخ از از انواع الواح مفرغ زینت یافته که به غایت شفاف و درخشان بودند. در این گونه ساختمان، اتاق هایی مخصوص زنان و اتاق‌هایی مخصوص مردان و سالن‌ها و ایوان‌هایی وجود داشت که تمام دیوارهای آن با خشت های جواهر نشان زرو سیم و با تصاویر و نقوشی از زر ناب مزین بوده است.

  امتیاز: 0.00