منو
 کاربر Online
329 کاربر online
 : خلاقیت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه خلاقيت ارسال ها: 224   در :  سه شنبه 06 مهر 1389 [05:27 ]
  تکنیک تجزیه و تحلیل میدان نیروها یا نظریه‌ی میدانی لوین
 

این تکنیک توسط کورت لوین kurt lewin 1947-1890 ارائه شد که او یکی از پیشگامان در زمینه‌ی علوم اجتماعی بوده‌است و به تعارض و درگیری نیروها در یک موقعیت می‌پردازد. در واقع تعامل یا رابطه بین نیروها نشانه‌ای از دید فیزیکی اوست که معتقد است در یک موقعیت، نیروهایی با یکدیگر درحال تصادم و برخورد هستند و باید این میدان نیروها را شناخت تا موقعیت‌های مساله‌دار را به خوبی شناخته و با مشخص کردن سهم هر یک از آن‌ها به راه حل مساله دست یابیم.
در این وضعیت، گروهی تشکیل می‌دهیم و از آن‌ها می‌خواهیم که دو نیرو را شناسایی کرده و فهرست‌کننده نیروهای پیش‌برنده و نیروهای تحلیل برنده و مانع. البته آن‌ها می‌توانند از تکنیک‌های باش فکری یا نوشتاری استفاده نمایند و در مورد فهم و ادارک خود از این نیروها با یکدیگر به بحث و مناظره و گفتگو بنشینند. رهبر گروه نیز نقش اصلی را بر عهده دارد و به آنها جهت فکری و اطلاعات می‌دهد. البته گروه باید درمورد جزییات به توافق و اتحاد نظر برسد و تلاش کند که عوامل فزاینده و کاهنده در مساله و به خصوص عوامل مثبت را شناسایی کند و بهترین راه‌ها را برای شدت بخشیدن به آن‌ها بیابد و ضمن تشخیص و شناسایی عوامل کاهنده و منفی، آن‌ها را کنار بگذارد .

  امتیاز: 0.00