منو
 کاربر Online
1019 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 30 شهریور 1389 [21:13 ]
  تاريخ نجوم- قسمت چهاردهم
 

نيوتن:
ايزاك نيوتن در سال 1642 در انگلستان بدنيا آمد. پدرش دو ماه قبل از متولد شدنش درگذشته بود. زماني كه ايزاك 3 ساله بود مادرش دوباره ازدواج كرد و او نزد مادربزرگش باقي ماند. او علاقه اي به مزرعه خانوادگي نداشت، به همين جهت براي تحصيل به دانشگاه كمبريج فرستاده شد.
ايزاك که تنها چند ماه بعد از مرگ گاليله متولد شد، يكي از بزرگترين دانشمندان جهان است. گاليله ثابت كرده بود كه اين سياره ها هستند كه به دور خورشيد مي چرخند و نه بدور زمين،آنطور كه عموم مردم مي انديشيدند. ايزاك نيوتن به دستاوردها و اكتشافات گاليله و ديگران بسيار علاقمند بود. ايزاك فكر مي كرد كه عالم هستي مثل ماشيني عمل مي كند كه قوانين كم و ساده اي بر آن حاكم است.
او همانند گاليله بر اين انديشه بود كه رياضيات راهي براي اثبات و بيان قوانين است. نيوتن يكي از بزرگترين دانشمندان دنيا بود چون هم ايده و انديشه هاي خود را حفظ كرده بود و هم از انديشه هاي ديگر دانشمندان بهره ميگرفت تا تصويري از كاركرد عالم بدست آورد. ايزاك نحوه كار جهان را با رياضيات توضيح مي داد،او قوانين حركت و جاذبه را فرمولبندي كرد. اين قوانين، فرمولهاي رياضي هايي هستند كه حركت اشيا هنگامي كه بر آنها نيرويي وارد مي شود را توضيح ميدهند.
هنگامي كه ايزاك به عنوان پروفسور رياضيات در دانشگاه تدريس مي كرد، مشهورترين كتابش را منتشر كرد. او 3 قانون مهم را در مورد حركت اشيا در اين كتاب آورده است. سپس او تئوري ها و نظراتش را در مورد جاذبه تشريح كرد.
جاذبه نيرويي است كه باعث مي شود اشيا به طرف زمين كشيده شوند. مثلا اگر مدادي از ميز به پايين سقوط كند، بر روي كف اتاق مي افتد نه روي سقف.

  امتیاز: 0.00