منو
 کاربر Online
1073 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 29 شهریور 1389 [07:33 ]
  انواع خازن
 

انواع خازن

با توجه به نیاز، خازن ها را به شکل های مختلفی می سازند. شکل زیر یک خازن متغیر با دی الکتریک هوا را نشان می دهد. در این خازن، صفحه ها به طور یک در میان به هم بسته شده اند، به طوری که یک گروه از صفحه ها ثابت و گروه دیگر می توانند بچرخند. این خازن ها در مدار تنظیم موج رادیو به کار می روند.

تصویر

شکل الف ساختمان خازن لوله ای را نشان می دهد. این نوع خازن ها ارزان قیمت هستند. آن ها شامل دو نوار بلند نازک، از جنس قلع اند که توسط کاغذ موم اندود شده ای از هم جدا می شوند. همه این ها روی هم پیچده شده و در یک جعبه فلزی قرار دارند تا از نفوذ رطوبت دور بمانند. شکل ب یک خازن ولتاژ بالا را نشان می دهد که شامل تعدادی صفحه های موازی فلزی است که با روغن از یکدیگر جدا شده اند. نوع دیگری خازن که در شکل پ نشان داده شده است، خازن های الکترولیتی نامیده می شوند که از دو نوار بلند و نازک آلومینیومی که در بین آن ها محلول آمونیوم قرار دارد ساخته می شوند. ظرفیت این گونه خازن ها زیاد است.

تصویر

  امتیاز: 0.00