منو
 کاربر Online
1695 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 29 شهریور 1389 [07:27 ]
  گالوانومتر و مهم ترین کاربردهای آن
 

گالوانومتر و مهم ترین کاربردهای آن

گالوانومتر وسیله ای بسیار حساس برای اندازه گیری جریان الکتریکی ای است که از آن عبور می کند؛ یعنی در واقع نوعی آمپرسنج بسیار حساس است. معمولاً گالوانومتر آنالوگ از نوع معروف دارسون وال است. سیستم دارسون وال شامل یک پیچه یا حلقه ی سیمی مستطیلی است که در یک میدان مغناطیسی حاصل از آهنربایی دائمی معلق است (شکل زیر).

تصویر

جریان قابل اندازه گیری از این پیچه می گذرد و به علت تأثیر نیروهایی که از سوی میدان مغناطیسی بر پیچه وارد می شوند، این پیچه تحت زاویه ای می چرخد. در نتیجه، یک نشانگر یا «سوزن» که به پیچه متصل است روی صفحه ای مدرج به حرکت درمی آید. این صفحه را ممکن است طوری مدرج کرد که عدد نشان داده شده توسط سوزن، شدت جریان گذرنده را نشان دهد.

تصویر


مهم ترین کاربرد گالوانومتر در ولت سنج ها و آمپرسنج های آنالوگ است که سازوکار الکتریکی اساس آن ها را تشکیل می دهد. گالوانومتر همچنین همراه با پل و تستون برای اندازه گیری دقیق مقاومت، و همراه با پتانسیومتر دقیق برای اندازه گیری دقیق اختلاف پتانسیل به کار می رود.

  امتیاز: 0.00