منو
 کاربر Online
874 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبير گروه تاريخ 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  دوشنبه 01 شهریور 1389 [12:30 ]
  اوضاع اقتصادی و مالی دوره اشکانی
 

پایه اقتصاد و پارت بر کشاورزی و بازرگانی استوار بود و صنعت چندان اهمیتی نداشت .بیشتر ساکنان پادشاهی اشکانی، روزی خود را هم چون خوره مالکان و بندگان و کشاورزان در زمین می‌جستند. گوسفند، بز، گاو، خوک، اسب، خر، شتر، پرورش می‌دادند و حبوبات گندم، میوه وسبزی به عمل می‌آمد. در ایران دوره اشکانی مانند دوران‌های قبل آب را غالباً به وسیله قنات‌ها یا کاریزها تهیه می‌کردند. در قرن اول قبل از میلاد داد و ستد بازرگانی چه در داخل و چه در خارج ایران رواج فراوان یافت. شهرها گسترش پیدا کردند واز منافع حاصل از رفت و آمد کاروانیان بهره‌مندی شدند. راه‌های بازرگانی، کرانه‌های مدیترانه را با چین از راه خشکی پیوند می داد . در بیابان ها برای حفظ جاده‌ها مامورینی گماشته بودند که کار ژاندارم‌های معاصر را می کردند پارتیان آنان را پاسبانان سواره بیابان می خواندند. پارتیان منازل، کاروان‌ها و ایستگاه‌ها را که دارای اسب‌های یدکی بود و برای نقل و انتقال سریع به کار می‌رفت، مراقبت می‌کردند. به سبب تشکیل حکومت‌های محلی و ملوک الطوایفی اکثر زمین های کشاورزی به صورت خالصجات دولتی و املاک بزرگ درآمد.
فن کشاورزی که در دوره یونانیان ترقی کرده بود او را به انحطاط نهاده برده داری در قلمرو پارتیان رواجی فراوان یافت. بردگان د رامور خانگی و کشاورزی و معادن شاهی و پرستشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند. زندگی اقتصادی در دوره اشکانی بر اساس خط مشی ملوک الطوایفی بود. در راس امور «ویسبذان» یا «تیول داران» بزرگ قرار داشتند. سپس خرده مالکان بودند که مستقلاً به کشت زمین خود می پرداختند. بردگان هم برای عمده مالکان و هم برای خرده مالکان کار می‌کردند. کالاهایی که از ایران به روم صادر می شد عبارت بود از منسوجات گوناگون، ادویه، فالی و پارچه‌های ابریشمی. واردات روم به ایران بیشتر فلزات و اشیایی بودند که کارخانه‌های روم ساخته می‌شدند.

  امتیاز: 0.00