منو
 کاربر Online
695 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبير گروه تاريخ 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  دوشنبه 11 مرداد 1389 [08:30 ]
  پول و مالیات در دوره اشکانیان
 

سکه‌های دوره اشکانی از نقره و برنج بودند در زمان آن‌ها پول و طلا به ایران تنها از راه بازرگانی وارد می‌شد. واحد پول اشکانیان «درخم» بود که این یک کلمه یونانی است که بعداً درهم از آن گرفته شده‌است. درخم گاه چهار گرم وزن داشت و گاهی کمتر . قیمت درخم اشکانی به تحقیق روشن نیست. هردودت در جائیکه از مالیات ها ی مقرر زمان داریوش صحبت می کند ، نسبت طلا به نقره، 3ویک‌سوم معین می‌کند ولی معلوم نیست که این نسبت تا دوره اشکانیان ثابت مانده‌باشد عنوان‌های پادشاهان اشکانی بر روی سکه‌ها نوشته می‌شد بعضی به تقلید از هخامنشیان خود را شاه بزرگ، شاه شاهان و برخی به تقلید از سلوکیان و یونانیان خود را نیکوکار، دوستدار پدر و دوستدار برادر، خداوندگار نامیده‌اند. اشکانیان اکثراً روی سکه‌های خود را به زبان و خط یونانی می‌نوشتند و خود را فیل‌هلن (دوستدار یونان) می‌نامیدند در اواخر دوره اشکانی روی سکه‌های خود به خط و زبان اشکانی می‌نوشتند روی بعضی از سکه‌ها صورت پادشاهان اشکانی دیده می شود که بر تخت نشسته و کمانی در دست گرفته و آن را کشیده‌اند بعضی از سکهها صورت خدایان یونانی را دارد .بر سکه ها صورت خدایان یونانی را دارا می‌باشد. بر سکه‌ها علامت سلسله د رآن جا زده شده نمایان اسنت و از این استنباط می شود که این شهرها ضرابخانه داشتند عده این شهرها زیاد است و گمان می‌رود که در هر یک از نواحی دست‌نشانده محلی برای ضرب سکه اختصاص داشته‌است سکه‌های اشکانی با دینار رومی در آسیای غربی رقابت می‌کرد در سلطنت اشکانیان به واسطه غرامتی که رومی‌ها به ایران پرداختند، طلای زیادی به ایران وارد شد. سکه‌های طلای رومی را آئوری (auri) می‌نامیدند.

مالیات در دوره اشکانی

از سازمان مالی و طرز وصول مالیات ها و نوع آن در این دوره اطلاع دقیقی در دست نیست .ظاهراً حکمرانان که ملوک‌الطوایفی به حساب می آمدند مالیات، محل حکومت خود را مقاطعه می‌کردند و پولی به خزانه شاهی می‌فرستادند. در این دوره درآمد تازه ای که دیده می شد درآمد گمرک است که اشکانیان به تقلید از سلوکیان از کالاها یوارد به کشور یا کالاهای صادراتی مبلغی می گرفتند.

  امتیاز: 0.00