منو
 صفحه های تصادفی
رشته دامپروری
مدیر خانه داری
آزمایش مایکسون - مورلی
ابو نصر فیروز خواذ شاذ
بدعت
1-دلیل عقلى محض
کارول جوردن
hyperemesis gravidarum
نقش خاتم امام موسی کاظم علیه السلام
بلوغ بافتی در ماسه سنگ
 کاربر Online
770 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 29 تیر 1389 [08:50 ]
  داستان ترانزیستور از ابتدا تا امروز
 

داستان ترانزیستور از ابتدا تا امروز

تصویر
نمونه ای بازسازی شده از نخستین ترانزیستور ساخته شده موسوم به ترانزیستور با اتصال نقطه ای که جان باردین و والتر براتین در 1947 در آزمایشگاه های تلفن بل در نیوجرسی اختراع کردند.


ترانزیستور برای نخستین بار در سال 1947 به عنوان ابزاری جدید برای تقویت سیگنال های الکتریکی اختراع شد و بسیاری آن را به عنوان یکی از بزرگ ترین اختراع ها در قرن گذسته می دانند. چندی بعد از این اختراع، نوع دیگری از ترانزیستور موسوم به ترانزیستورهای پیوندی ساخته شد که در دهه ی 1950 در مقیاسی وسیع و به صورت تقویت کننده در رادیوهای ترانزیستوری به کار رفت.

پیش از ساخته شدن ترانزیستور، تنها وسیله ای که برای تقویت سیگنال های الکتریکی به کار می رفت لامپ خلأ بود. اما لامپ های خلأ دست و پا گیر و شکستنی بودند و اغلب می سوختند، ضمن این که توان تلف شده در رشته ی سرخ ملتهب لامپ های خلأ منجر به تولید گرمایی می شدکه برای ادامه ی کار لامپ باید گرما را از محیط آن خارج می کردند.

ترانزیستور ابزار الکترونیکی حالت جامد سه پایه ای است که از مواد نیمرسانا ساخته می شود. کارکرد آن اساساً به صورت منبع جریان کنترل شده ای است که جریان الکتریکی بین الکترودهای دو پایانه را، جریان یا ولتاژی که به الکترود پایانه ی سوم اعمال می شود کنترل می کند. ترانزیستور وسیله ای فعال است، به این معنی که توان را تقویت می کند و به این ترتیب می توان آن را در مدارهای تقویت کننده برای تقویت سیگنال به کار برد، و در مدارهای منطقی دیجیتال از آن به عنوان کلیدی که کنترل الکتریکی دارد استفاده کرد. فناوریِ جدیدِ ساختِ نیمرساناها امکان ساخت ترانزیستورهایی بسیار کوچک را فراهم کرده است. بدین ترتیب، مدارهایی کامل با میلیون ها( و حتی میلیاردها) ترانزیستور را می توان روی یک قطعه ی نیمرسانا( که معمولاً از جنس سیلیسیوم است) شکل داد و مدار یکپارچه تولید کرد.

تصویر
هم اینک فناوری ساخت ترانزیستورهای برخی از انواع پردازنده های نسل جدید به 32 نانومتر رسیده است. به گونه ای که در فضایی کم تر از 4 سانتی مربع تا حدود 2 میلیارد ترانزیستور روی تراشه ی این پردازنده ها قرار داده شده است.

مدارهای یکپارچه در بیش تر سامانه های الکترونیکی مثل پردازنده ی رایانه ها (CPU) و برخی از اجزای دیگر آن، تلفن های همراه، تلوزیون های معمولی، LCD و LED ، به طور گسترده ای به کار می روند.

  امتیاز: 0.00