منو
 صفحه های تصادفی
تک لپه ایها
طوفان نوح
بهترین اصحاب پیامبر
رقابت بین جانداران
پلیمر
خونریزی زیر ملتحمه
ماکرومولکولها
درخت المپیاد ریاضی
لطایف قرآنی 3
حتمی بودن خروج سفیانی - روایت امام صادق علیه السلام
 کاربر Online
979 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 16 تیر 1389 [08:18 ]
  تخریب جوی مشابه جو تیتان توسط اشعه ی فرابنفش، باعث به وجود آمدن مولكولهاي آلي شد
 

اولین مدرک تجربی که نشان میدهد چگونه نیتروژن موجود در جو میتواند به میکرو مولکولهای اساسی تبدیل شود، توسط یک تیم تحقیقاتی در آریزونا گزارش شده است. این آزمایش جهت پیدا کردن شواهدی که نشان دهد چه مولکولهای اساسی در تیتان (قمر زحل) که به عقیده ی دانشمندان مدلی است از حیات گذشته ی زمین آغاز شد.
به گفته ی هیروشی ایماناکا، زمین و تیتان تنها اجرام بزرگ آسمانی هستند که جو ضخیمی از نیتروژن دارند و اینکه چگونه ترکیباتی در مولکولهای اساسی حیات به نیتروژن تبدیل میشوند هم چنان یک معمای بزرگ و پیچیدده است.
به گفته ی وی دلیل مورد توجه قرار گرفتن تیتان تنها به دلیل جو متشکل از نیتروژن آن نیست بلکه مطالعه ی شیمی آن به ما نشانی از حیات گذشته ی زمین را ممكن است بدهد. ایماناکا و مارک اسمیت مخلوطی از گاز نیتروژن و متان را به عنوان جو تیتان در نظر گرفته و این مخلوط را بوسیله اشعه ی فرابنفش بمباران کرده و به مولکولهای اساسی دست یافته اند.
تنظیمات آزمایشگاه طوری طراحی شده است که بتوان چگونگی اثر گذاری تشعشع خورشیدی بر جو تیتان را مورد بررسی قرارداد..رنگ نارنجی معلول وجود بخار مولکولهای اساسی در جو تیتان شناخته شده است.
در اوایل کار ایماناکا فقط گاز موجود در سیلندر را مورد بررسی قرار داد و مشاهده کرد که هیچ نیتروژنی که شامل مولکولهای اساسی باشد نمایان نمی شود.
ایماناکا و اسمیت تردید دارند که ترکیبات مرکب مورد آزمایش در لایه ی بالایی جو تیتان تشکیل شده و سپس به سطح تیتان فرود آمده باشند.

مترجم: نسرين ده نمكي
دانش آموز رشته رياضي و عضو گروه نجوم پژوهش سراي منطقه اسلامشهر
منبع خبر: universetoday

  امتیاز: 0.00