منو
 کاربر Online
1535 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 15 تیر 1389 [15:23 ]
  نسبت میان علم و فناوری
 

نسبت میان علم و فناوری

علم و فناوری هم با یکدیگر تفاوت دارند. علم به گردآوری معلومات و سازمان‌دهی آنها می‌پردازد. فناوری این دانش را برای اهداف عملی در اختیار انسان، و ابزارهای لازم را برای اکتشاف بیشتر در اختیار دانشمندان می‌گذارد.

فناوری شمشیر دولبه‌ای است که می‌تواند هم مفید باشد و هم مضر. مثلاً، فناوری لازم برای استخراج سوخت‌های فسیلی از زمین و سوزاندن آنها برای تولید انرژی را داریم. تولید انرژی از سوخت‌های فسیلی در موارد بی‌شماری به سود جامعه ما بوده است. اما ضرر آن به مخاطره افتادن محیط زیست بر اثر سوزاندن سوخت‌های فسیلی است. مقصر دانستن فناوری برای مشکلاتی چون آلودگی، تهی شدن منابع، و حتی رشد بیش از حد جمعیت وسوسه‌انگیز است. با این همه، گناه این مشکلات همان قدر تقصیر فناوری است، که زخم ناشی از گلوله تقصیر تفنگ است. انسان از فناوری استفاده می‌کند، و مسئولیت چگونگی بهره‌گیری از آن را برعهده دارد.

شگفت آنکه هم اکنون فناوری لازم را برای حل بسیاری از مشکلات زیست محیطی داریم. احتمالاً در این قرن (بیست و یکم) شاهد گذر از سوخت‌های فسیلی به منابع انرژی ماندگارتری چنین تحولی در همه اعصار رخ می‌دهد.

  امتیاز: 0.00