منو
 کاربر Online
772 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 01 تیر 1389 [09:25 ]
  قانون اول نیوتون و خروج سس گوجه‌فرنگی از بطری
 

قانون اول نیوتون و خروج سس گوجه‌فرنگی از بطری

قانون اول نیوتون درباره‌ی حرکت: جسمی که هیچ نیروی خالصی بر آن عمل نمی‌کند با سرعت ثابت (که ممکن است صفر باشد) در راستای خط مستقیم به حرکت خود ادامه می‌دهد.

تمایل یک جسم به ادامه‌ی حرکت پس از آن که به حرکت درآمده باشد، از خاصیتی که آن را لختی می‌نامند نتیجه می‌شود. هنگامی که سعی می‌کنید سس گوجه‌فرنگی را با تکان دادن از بطری خارج کنید از لختی استفاده می‌کنید. با حرکت دادن بطری (و سس داخل آن) به جلو شروع می‌کنید؛ هنگامی که بطری را به سرعت به عقب می‌کشید، سس می‌خواهد همچنان به حرکت رو به جلوی خود ادامه دهد و شما امید دارید که به این ترتیب سس را روی غذای خود ببینید.

تمایل جسم ساکن به ساکن ماندن نیز ناشی از لختی است. شاید این را دیده باشید که یک رومیزی را از زیر ظرف‌های چینی روی آن به سرعت بیرون می‌کشند بدون آن که چیزی بشکند. نیروی وارد بر ظرف‌های به قدر کافی بزرگ نیست که بتواند در مدت زمان کوتاهی که رومیزی کشیده می‌شود حرکت قابل ملاحظه‌ای به ظرف‌ها بدهد.

  امتیاز: 0.00