منو
 کاربر Online
1027 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 31 اردیبهشت 1389 [18:15 ]
  بازیابی مدارک عظیم ترین بمباران شهابی تاریخ
 

برخوردی مهیب در کمربند سیارکها در حدود پانصد میلیون سال پیش بارش عظیمی از شهابها را برای زمین به ارمغان آورده بود که مدارک آن اخیرا یافت شده است .
حدود 500 میلیون سال پیش آسمان زمین شاهد بارشی از شهابهایی بود که در اثر یک تصادم عظیم در کمربند سیارکها ایجاد شده بودند.در این برخورد عظیم سیارک اصلی که ساختاری کندریتی داشت به چند قطعه تقسیم شده و سیلی از ذرات ریز و درشت به سمت ما حرکت کرده بودند که با ورود به جو زمین آتش بازی بی نظیری را به وجود می آوردند. تعداد شهابهایی که اجداد ما! در 500 میلیون سال پیش از این هر شب می دیدند بیش از 100 برابر تعدادی بود که امروز ما می توانیم ببینیم.حتی پس از گذشت 500 میلیون سال امروزه نیز 20% شهابهای سرگردانی که هرشب سینه شب را می شکافد بازمانده ای از آن واقعه
عظیم است.گروهی از محققان اخیرا با کمک تحقیقات زمین شناسی موفق به بازیابی مدارک طوفان شهابسنگی آن دوره شده اند..این گروه که تحقیقات خود را زیر نظر برگر اشمیت (Birger Schmitz) به انجام رسانده اند نتیجه تحقیقات خود را در شماره 19 اردیبهشت مجله Science به چاپ رساندند.این گروه 5 ناحیه گوناگون را در منطقه ای با وسعت 250000 کیلومتر مربع در جنوب سوئد ، مورد بررسی قرار دادند و و در هر 5 ناحیه فسیلهایی از شهابسنگهای آن دوره را در سنگچینهای مورد بررسی به دست آوردند. در آن دوره تعداد آذرگویهایی که در آسمان دیده می شده است بیش از صد برابر امروز بوده است .قطعات ناشی از برخوردهای شهابسنگی آن دوره درون لایه ای از رسوبات زمینی محافظت شده و امروزه به شکل فسیلهایی از شهابسنگهای اولیه قابل بازیافت است.این گروه 50 فسیل شهابی را در ناحیه مورد بررسی به دست آوردند و امیدوارند بتوانند موارد مشابهی را در چین و آفریقای جنوبی که هدف پژوهش های بعدی آنها است را بیابند.
اشمیت معتقد است روش کار آنها باعث پیشرفت دانش اخترشناسی خواهد شد . پیشرفتی که این بار بر اثر جستجو در سطح زمین به جای جستجو در آسمانها به دست . خواهد آمد.

گردآورنده:سحر شکری
دانش آموز سوم ریاضی- منطقه حسن آباد

  امتیاز: 0.00