منو
 کاربر Online
256 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبير گروه تاريخ 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  شنبه 25 اردیبهشت 1389 [11:18 ]
  تولد امپراطوری روم
 

رومیان بعد از یونانی‌ها فرمانروایان مغرب زمینی و اروپا گردیدند. روم همواره وارث تمدن یونان بوده‌است. کشوری که به شکل چکمه در جغرافیای اروپا نمایان است یعنی ایتالیا از پس‌مانده‌های امپراتوری عظیم روم باستان است که در زمان اشکانیان همسایه ایران شد. ضرب المثلی در تاریخ اروپاست که می‌گوید: «همه راه‌ها به روم ختم می‌شود» علت بیان این جمله آن بود که شکوهمندی تمدن رومی، چشم اروپا را به سوی خود خیره نموده بود و هم‌اکنون نیز تمدن و فرهنگ نوین اروپا به روم باستان بر می‌گردد. روم باستان در سایه تمدن یونانی آنقدر نیرومند شد که «لرد بایرون» شاعر انگلیسی گفت که: شاهان اروپا همه بردگان رومند.
درباره استمرار فرهنگ یونانی توسط رومی‌ها و انتقال آن به تمام دنیای غرب زمین، همین بس است که به گفته «موریس کروازه» (Maurice-croiset) بسنده کنیم که می‌گوید: «حقیقتی است آشکار و مسلم که مردم برای تربیت فکر و آموزش اخلاقی اش ناگزیر بود، در یونان به مکتب برود»
افسانه‌های رومی می‌گوید که شهر روم به وسیله «رومولوس» (romulus) در 735 ق م در کنار رود «تیبر» و روی تپه «پالاتن» (palatin) ساخته‌شده اقوامی که در روم ساکن شدند عبارت بودند از ایتالیت‌های لاتین نژاد که پادشاه آن‌ها «ایتالوس» (italus) بود، سپس اقوام هلن (hellens) بودند که در ناپل مستقر شدند، یونانی‌ها مقیم در «اتروسک» نیر به قول هردوت در «توسکانی» و جلگه پو مستقر شدند و تمدن رومی که آن‌ها به وجود آوردند، برگرفته شده از تمدن و فرهنگ یونانی است در 76 ق‌م یکی از فرمانروایان نظامی روم به نام «سولا» با فرستاده مهرداد دوم اشکانی ملاقات کرد و اولین ارتباط بین روم و ایران اشکانی برقرار شد و بعد از این بود که روابط روم و ایران اشکانی در حالت جنگ و صلح استمرار یافت.
در این بخش هفتم، سرزمین‌هایی را که از آن ها نام بردیم چون جولانگاه جانشینان اسکندر گردید لذا در بخش هشتم پس از پرداختن به سلوکیان (جانشینان اسکندر در ایران ) به اشکانیان خواهیم پرداخت.

  امتیاز: 0.00