منو
 کاربر Online
699 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبير گروه تاريخ 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  چهارشنبه 22 اردیبهشت 1389 [05:38 ]
  روایت تاریخی از «هومر»
 

در قرن نهم ق م دو منظومه مربوط به جنگ تروا سروده به نام های «ایلیاد» (illiad) و «اودیسه»(odyssey). در ایلیاد سرگذشت جنگ‌های یونانیان با تروا و بالاخره ویرانی این شهر در 1200 قبل از میلاد و دیگر «اودیسه» که متضمن شرح سفر قهرمان ماجراجوی یونانی به نام «اولیس» (Ulysses)است. چون تروا منطقه‌ای در غرب آسیای صغیر است و جنگی در 1200 ق م در آن منطقه به وقوع پیوست درباره جنگ تروا (Trojan war) مختصراً شرح می‌نویسیم. به موجب روایات تاریخی یونان، یکی از شاهزادگان تروا به نام «پاریس» (paris) از کشور خود به یونان آمد و دختر «منلاس» (menelas) پادشاه اسپارت را که هلن نام داشت ربوده و به تروا برد.
پاشاه یونان به نام «آگاممنون» (agamemnen) همه یونانیان را متحد کرده و به تروا لشکر کشیدند و شهر را محاصره نموده و این محاصره 10 سال طول کشید تا آن که یکی از پهلوانان یونان به نام «آشیل» (Achilles) پهلوان بزرگ تروا به نام هکتور (hector) را کشت. اما باز نتوانستند شهر تروا را فتح نمایند. لذا به حیله و تزویر متوسل شدند. اسب‌های چوبی ساختند و سرداران خود را در شکم آن مخفی کردند. اهالی تروا این اسب‌ها را داخل شهر خود نمودند و سرداران یونانی، شب هنگام از شکم اسب‌ها بیرون آمده، دروازه شهر را به روی سپاه یونان گشودند و شهر را فتح نمودند. یونانیان شهر تروا را خراب کردند و از آن به بعد تروا از صفحه تاریخ محو شد. از فتح تروا به بعد در علم سیاست وسیله نفوذ به هر شهر و کشوری را به اسب تروا تشبیه کرده‌اند.

  امتیاز: 0.00