منو
 صفحه های تصادفی
جبر
iritis
لای
حلم و تواضع
مواد معدنی
آق قویونلو، به چه معناست
کریشتف کیشلوفسکی
خطرات جوشکاری
گونه
فیزیک الکترونیک
 کاربر Online
443 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبير گروه تاريخ 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  دوشنبه 06 اردیبهشت 1389 [05:37 ]
  کشته شدن داریوش سوم
 

داریوش پس از شکست در گوگمل به همدان رفت و به فکر بسیج سپاهی تازه بود که خبر رسید که اسکندر وارد پارس شده. داریوش با شتاب به سوی خراسان حرکت کرد ولی دوتن از سردارانش خیانت کردند یکی از آن‌ها «بسوس»(bessus) والی باختر و دیگری «برازاس» (brazas) والی سیستان بودند و به پادشاه زخمی کاری زده و فرار کردند. اسکندر به شتاب خود را به بالین داریوش رسانید ولی وقتی بر بالین او رسید که وی چشم از جهان فرو بسته بود (ژوئیه330 ق م)
اسکندر قاتلان را دستگیر و کشت و به امر او نعش داریوش را با شکوه فراوان و تشریفات نظامی به پاسارگاد برده و به دخمه شاهان سپردند و بدین ترتیب سلسله هخامنشی بعد از 220 سال منقرض گردید. داریوش سوم پادشاهی نیک نفس بود و می‌خواست امور ایران را اصلاح کند ولی حمله اسکندر به او مجال نداد. او حیثیت خود را تا آخرین دم حفظ کرد. پس از مرگ داریوش، اسکندر ارباب و خداوندگار آسیا گردید و در ناحیه سیحون شهر کوروش را گرفت و در سغد با «رکسانا» (روشنک) دختر یکی از نخبای پارس ازدواج کرد و از آن‌جا به سوی پنجاب در هند پیش رفت ولی زود از راه خشکی از طریق سیستان به داخل فلات ایران بازگشت.

  امتیاز: 0.00