منو
 صفحه های تصادفی
محاسبه وراثت پذیری
سیلیکون
پیش بینی انانتیومری ،کایرالیته
اسید سیتریک
مناجات امام علی علیه السلام در دل شب
تحریف تورات و انجیل(کتب آسمانی)
همجوشی هسته‌ای
حاضر سازی تخت عظیم بلقیس درنزد سلیمان
اعلام حمایت اصحاب امام حسین علیه السلام در کنار خیمه ها
با دیگران
 کاربر Online
516 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 14 اسفند 1388 [18:06 ]
  سرآغاز مكانيك سماوي
 

سرآغاز مكانيك سماوي

گرانش يكي از چهار رده برهم كنش‌هايي است كه در طبيعت يافت مي‌شود و نخستين برهم‌كنش در ميان اين چهار برهم‌كنش بود كه به گونه‌اي گسترده مورد بررسي قرار گرفت. نيوتون در سده‌ي هفدهم كشف كرد كه همان برهم‌كنشي كه سيب را به سقوط از درخت وا مي‌دارد سياره‌ها را در مدارشان به گرد خورشيد نگه مي‌دارد. اين سرآغاز مكانيك سماوي يعني بررسي ديناميك جسم‌ در فضا بود. امروزه آگاهي ما از مكانيك سماوي تا به آن‌جا رسيده است كه مي‌توانيم شيوه‌ي قرار دادن يك ماهواره در هر مدار دلخواه گرد زمين را تعيين كنيم يا مسير درست براي فرستادن يك فضاپيما به سياره‌اي ديگر را برگزينيم.

نمونه‌اي از برهم‌كنش گرانشي كه شايد براي شما آشناترين باشد وزن يعني نيرويي است كه شما را به سوي زمين مي‌ربايد. نيوتون در حين بررسي حركت سياره‌ها و ماه سرشت بنيادي ربايش گرانشي بين هر دو جسمي را كشف كرد. او قانون گرانش را همرا با سه قانون خود براي حركت در سال 1687 میلادی به چاپ رساند.اين قانون را مي‌توان به صورت زير بيان كرد :

هر ذره‌ي مادي موجود در جهان هر ذره‌ي ديگري را با نيرويي كه به طور مستقيم با حاصل‌ضرب جرم ذره‌ها و به طور وارون با مربع فاصله‌ي بين آن‌ها متناسب است مي‌ربايد.


  امتیاز: 0.00