منو
 کاربر Online
667 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبير گروه تاريخ 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  چهارشنبه 12 اسفند 1388 [12:30 ]
  پایتخت دوم هخامنشیان
 

این شهر از پایتخت‌های سلف هخامنشیان یعنی مادها بود و همراه با قلمرو آنان در 550 ق م به تصرف کوروش درآمد و از آن پس هخامنشیان تابستان ها را در آن جا می‌گذارنیدند (رجوع شود به کتاب پایتخت‌های ایران نوشته محمد یوسف کیانی) درباره هگمتانه در بخش سلسله ماد مطالبی آورده‌ایم. ولی به جهت اطلاع بیشتر و متنوع بودن منابع، خوانندگان را به مطالعه کتاب پر ارزش پایتخت‌های ایران نوشته محمد یوسف کیانی ترغیب می کنیم. «هگمتانه» که نام آن به صورت «هنگمتان» (hangmatana) پارسی باستان به معنی«محل گرد آمدن »و«اگمتنو»(agmatanu) به زبان های «اکدی»و «عیلامی»، «اگباتن»(agbatana) یونانی در منابع آمده است ،از دیگر پایتخت های هخامنشیان بوده‌است.

تصویر

جامی طلایی از دوره هخامنشی که در همدان کشف شده‌است.

به گفته گزنفون در کوروش نامه، کوروش و دیگر شاهان هخامنشی تابستان را در آن جا می گذراندند .عقیده عموم بر این است که هگمتانه باستان در زیر شهر همدان امروزی خفته است و نام همدان برگرفته از نام هگمتانه می دانند که بعضی از باستان شناسان آن را در نتیجه تبدیل هگمتانه به آمادانا دانسته که به تدریج آمادانا به همدان تبدیل شده‌است. از قرن نوزدهم دهها جهانگرد و باستان شناس از همدان دیدن کرده‌اند و به تحقیقاتی در زمینه دیرپائی همدان انجام داده اند. از 1840 به بعد دو نفر باستان شناس به نام های «فلاندن» و «کاست»به پایه ستون‌های هخامنشی در دو کیلومتری شرق همدان دست یافته‌اند و همین امر موجب شده‌است که «هرتسفلد» آن محل را جایگاه اصلی همدان یا هگمتانه دوره مادی بشناسد. از 1896 به بعد «دومرگان» (demorgan) آثاری از دوره ماد و هخامنشی کشف کرد. از 1937 «اشمیت» ثابت کرد که در زیر تپه های هگمتانه در شمال شرقی همدان می توان آثار بی مانندی از دوره ماد و هخامنشی به دست آورد. تاکنون آثار زیر در همدان به دست آمده‌است.
1- یک تکه سر ستون به شکل گاو که مشابه آن در تخت جمشید و شوش به چشم می خورد .
2- در 12 کیلومتری جنوب غربی همدان دو کتیبه یکی از داریوش اول (قسمت بالا در سمت چپ و دیگری از خشایار شا ( پائین سمت راست ) بر صخره ای در دامنه کوه الوند کنده شده‌است. این دو کتیبه در محلی به نام گنج نامه قرار دارد .
3- کشف الواح زرین آرشام و آریارامنه . در لوح زرین «آریارمن (آریارامنه) نوشته است .این کشور پارس که من دارم ، دارای اسبان خوب و مردان خوب است .خدای بزرگ ( اهورا مزدا) آن را به من عطا فرمود .به خواست اهورا مزدا من، شاه در این کشور هستم .آریارمنه گوید: اهورا مزدا به من یاری ارزانی فرماید . این دو لوح زرین در 1299 شمسی در همدان کشف شد .هرتسفلد اشاره می کند که این الواح به هنگام مرمت یک بنا پیدا شد .
4- الواح زرین و سیمین با کتیبه داریوش که در 1933 کشف شده است
5- کاسه سیمین خشایارشا

تصویر

کاسه سیمین دوره خشایارشا

6- لوح زرین اردشیر دوم که در موزه سن سیناتی امریکا نگهداری می شود
7- یک ریتون زرین به شکل شیر بالدار که در موزه ملی ایران است
8- شیر سنگی که احتمال می دهند که سنگی بوده که بر اثر سائیدگی به شکل شیر درآمده است .تصویر

  امتیاز: 0.00