منو
 کاربر Online
722 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبير گروه تاريخ 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  چهارشنبه 12 اسفند 1388 [13:26 ]
  پایتخت اول هخامنشیان
 

هخامنشیان از ابتدا در انشان(انزان) بودند. یوزف ویسهوفر در کتاب ایران باستان ترجمه مرتضی ثابت فر، نشر ققنوس، تهران، 1388 می‌نویسد:
«انشان» نام شرقی قدیمی مرکز بخش خاوری امپراطوری عیلام در ارتفاعات جنوب غربی ایران است. از همین سرزمین بود که کوروش دوم (کوروش بزرگ) قیام خود را بر ضد «آستیاگ» آغاز کرد. در کتاب پایتخت های ایران به کوشش محمد یوسف کیانی که به سرپرستی دکتر باستانی پاریزی به وسیله سازمان میراث فرهنگی منتشر شده است می نویسد : پارسیان از منطقه زاگرس به خوزستان کوچیدند و در مسجد سلیمان مستقر شدند و اصولاً انشان منطقه وسیعی بوده که مرکز اصلی آن «تل ملیان» امروزی در بلوک بیضای فارس بوده و بارها کوروش بزرگ در سنگ نوشته‌هایش، اجدادش را پادشاه انشان می داند و منظور کوروش دوم از فرمانروائی بر انشان، نه شهر انشان بلکه سرزمین انشان یعنی شمال استان فارس امروزی بوده‌است. کوروش بزرگ هنگامی که در 539 ق م قدم به بابل نهاد خود را «شاه انشان» پسر کمبوجیه شاه انشان، نوه کوروش اول، شاه بزرگ، بنیره «چیش پش» شاه بزرگ شهر انشان خوانده‌است. بعداً که کوروش هگمتانه، بابل را گرفت، شهر انشان (آنشان) از اعتبار افتاد.

تصویر

  امتیاز: 0.00