منو
 کاربر Online
1126 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 08 اسفند 1388 [06:49 ]
  آشنایی با نیروهای پایستار
 

آشنایی با نیروهای پایستار

نیرویی که این امکان تبدیل دو سویه‌ی بین انرژی‌های جنبشی و پتانسیل را فراهم می‌آورد نیروی پایستار خوانده می‌شود. چند نمونه از نیروهای پایستار عبارت اند از : نیروی گرانش ، نیروی فنر و نیروی الکتریکی بین جسم‌های باردار. یک ویژگی اساسی نیروهای پایستار آن است که کار این نیروها همواره برگشت‌پذیر است. هر آنچه را که در `بانک` انرژی انباشته می‌کنیم می‌توانیم مدتی بعد بدون هیچ گونه اتلافی بیرون بکشیم. یک جنبه‌ی مهم دیگر نیروهای پایستار آن است که یک جسم می‌تواند از مسیرهای مختلفی از نقطه‌ی 1 به نقطه‌ی 2 برود ولی کار انجام شده توسط نیروی پایستار برای همه‌ی این مسیرها یکسان است (شکل زیر). از این رو اگر جسمی نزدیک به سطح زمین بماند ، نیروی گرانش mg مستقل از ارتفاع بوده و کار انجام شده توسط این نیرو تنها به تغییر ارتفاع بستگی دارد. اگر جسمی گرد یک مسیر بسته حرکت کند و در پایان به همان نقطه‌ای که شروع کرده است برسد ، کار کل انجام شده توسط نیروی گرانش همواره صفر است.
کار انجام شده توسط یک نیروی پایستار همواره دارای چهار ویژگی زیر است :
1. آن را می‌توان به صورت اختلاف بین مقدارهای آغازی و پایانی یک تابع انرژی پتانسیل بیان کرد.
2. برگشت‌پذیر است.
3. مستقل از مسیر جسم است و تنها به نقطه‌ی آغاز و نقطه‌ی پایان بستگی دارد.
4. هنگامی که نقطه‌های آغاز و پایان یکی باشند ، کار کل صفر است.هنگامی که تنها نیروهایی که کار انجام می‌دهند نیروهای پایستار باشند ، انرژی مکانیکی کل E=K+U ثابت است.

تصویر

  امتیاز: 0.00