منو
 کاربر Online
387 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  دوشنبه 03 اسفند 1388 [11:11 ]
  تفاوت بین ویندوزXPوLinux
 

سیستم عامل
قسمت دوم :
تفاوت بین سیستم های عامل لینوکس و ویندوز در چیست؟

پاسخ ۱:
این سؤالی است که بسته به اینکه در مورد چه جنبه ای از ویندوز یا لینوکس میخواهید بدانید پاسخ های متفاوت زیادی وجود دارد. هر دو به سیستم عامل معروفند و دراین حالت هردو برای کار با نوع مشابه سخت افزاری طراحی شده اند و به سیستم های سازگار با IBM معروفند. تفاوتهای متفاوتی در سطح فنی وجود دارد ولی آنچه باید بدانید این است که از جنبه یک کاربر چه تفاوتی دارد. به این موضوع هر پاسخی می دهم تا حدی ذهنی جلوه می کند.(کاربران انتظارات و ترجیح های متفاوتی از کامپیوتر خود دارند)؛ ولی نهایت سعی خود را می کنم تا پاسخی بدهم که در کل مورد قبول جامعه تکنولوژی اطلاعات(IT) واقع شود.
ویندوز توسط میکروسافت در سال 1983 معرفی گردید و از اوایل قرن 19 سیستم عامل غالب موجود برای کامپیوتر بوده است. بدین صورت میکرو سافت موفقیت بزرگ مالی بدست آورده و ویندوز سالهای زیاد و منابع مالی غیر قابل تصوری برای تکمیل تقاضای بازار انبوه پیشِ رو داشته است. مجموعه قدرتمندی از جنبه ها در اینجا از مجموعه خیلی واضح رویارویی گام به گام وجود دارد. کار با کامپیوتر اولین بار تا رویارویی قدرتمند کامپیوتر و هر چیزی در این بین(بر عکس لینوکس )بطور قابل ملاحظه ای صورت گرفت و کمی بعد در نیمه قرن 19 ، توزیعی معروف به Redhat کسب نمود و گرچه لینوکس بطور کاملاً پایدارتر ساخته شد، از بازار مشابه یا توسعه بودجه ای که میکروسافت در پشت ویندوز بدست آورد، سودی نبرد. در واقع توسعه گران لینوکس بطور معمول بعنوان بنیان گـذاران منبع باز جنبش و حرکـت نرم افزار دارای اعتبار شدند که این ایده ای است که بهتر است نرم افزار را از مشارکت آزاد منابع آن ساخت. درین فلسفه برنامه ریزان غالباَ وقت خود را صرف توسعه نرمافزاری مثل لینوکس بطور آزاد در اشکال اولیه خود موجود است. شرکتهایی مثل Redhat تنها از طریق دسته بندی لینوکس با مستند سازی چاپی، کاربرد نرم افزار اضافی و افسونگران Set up طراحی شده برای نصب ساده تر لینوکس و بسته بندی متعاقب آن پول به جیب می زنند. حتی اگر چنین باشد، مقادیر پولی که قادر به تولید از این راه هستند تا حدی با ثروت میکروسافت مقایسه می شود. بدین خاطر، بازار یابی پشت لینوکس در مقایسه با بازاریابی ویندوز بسیار کوچک است و عدم قبول آن در بین در کاربران کمتر فنی اینرا متجلی می سازد. یک دلیل بزرگ این است که ویندوز رابطه خیلی عمیقی با تولید کنندگان سخت افزار کامپیوتر بنا نهاده است و یقین دارد که تقریباً هر بار و محموله ی کامپیوتر با نصب ویندوز همراه است. آنها بایستی تقاضای بیشتر کاربران پیشرفته کامپیوتر را ارضا نمایند و به آن مقداری زمان و پول اضافه کنند که ویندوز خود را قابل دسترسی برای این کاربران می نماید و واضح است که چرا ویندوز از نظر قابلیت دسترسی برای نخبگان، برتر در نظر گرفته می شود.لینوکسِ رویارویی کاربر گرافیک(مخفف شده GUI ) آماده برای هر چیزی است که بتوانید انجام دهید و همیشه بیشتر از یک راه وجود دارد. در حقیقت یک انتقاد متداول از ویندوز آن است که بیشتر جنبه ها برای در طی سال ها در رأس یکدیگر قرار گرفته که تجربه پیچیده و تودرتویی برای کاربر شده است.
برعکس بعضی ها که ممکن لینوکس را بیشتر کارآمد بدانند؛ در هر حال هنوز جنبه های برابر در ویندوز وجود دارد که لینوکس GUI آنرا ارایه نمی نماید و کاربر مجبور به تایپ دستور العمل های متنی درون خط فرمان یا پوسته می باشد. درحالیکه که اکثر کاربران نیرو اینرا یک جمع در نظر می گیرند، غیر واقعی است که اینرا به کاربران نخبه کامپیوتر عر1ضه نمود و کاربران نخبه را باید این را حتماً به ذهن بسپارند در ذهن بسپارند. با وجود همه جیزهایی که گفته شد لینوکس هنوز بطور درخـشان در بعضی از نواحی که بنظر می رسـد ویـندوز بطور مـداوم راه انـدازی می شود، می درخشد؛ بخاطر اینکه معماری مهم لینوکس خیلی پخته، پایدارتر و مطمئاً از ویندوز اسـت، لینوکس بطور مشخصی کمـتر صدمه می بیند و فریز می شـود ؛ و می توان آنرا بطور مداوم بدون هیچ مشکلی برای ماهها یا حتی سالها بدون راه اندازی دوباره(Reboot) اجرا نمود. بعلاوه لینوکس دچار خدشه ایمنی مثل ویندوزنیست و شانس شما در مورد قرار دادن ویروس، کرم یا اشکال دیگر نرم افزار یغماگر خیلی کمتر است وامتیازات پولی ومالی مثل ویندوز، لینوکس به سادگی درون سیستم عامل برتر در هر زمینه ای توسعه می یابد.
آنگونه که امروزه پی برده اند، که هرکدام از آنها سود و زیانی دارند. ویندوز در حد گسترده ای در هر جا قابل قبول واقع شـده است و به خود بعنوان یک کثـرت بی شمار GUI می بالد و میلیونها بسته بندی نرم افزاری دارد که تحت عنوان آن اجرا می شود. اما دیوانه وارتر است، کمتر ایمن است وبعضی اوقات ژرف وتوخالی است. ولی لینوکس استوار ونرم اجرا میشود و برای اکثر افراد خط جریةان بیشتری دارد. اما آنچه کاربران فنی آنرا خط جریان و نخبه می دانند، ممکن است قصور ودر بعضی مواقع از دست دادن واضح و روشن تفسیر گردد. همچنین اخیراً بسته بنـدی هـای نرم افزاری کمتری برای آن موجود است گرچه اکثر آن نرم افزارهای موجود، مجانی هستند. در اثر گذر زمان جامعه نرم افزاری برای لینوکس توسعه می یابد.
این تفاوت ها پژمرده می شود واز بین می رود ولی تا زمانیکه نیروی مالی قدرتمند و متحد کننده در پشت لینوکس قرار دارد، بنده بعنوان نویسنده فکر می کنم مورد شک و تردید است با هم پیش روند.


پاسخ 2:

لینوکس منبعی باز است و تحت GNU مجانی است. ویندوز توسط میکروسافت توسعه می یابد؛ در حالیکه توزیع کنندگان زیادی مثل Redhat و ماندارک و غیره دارد. لینوکس ایمن تر است و ویندوز نسبت به لینوکس در حالت ویروس و کرم ها ایمنی کمتری دارد.


پاسخ3:

لینوکس توزیع کنندگان زیادی مثل redhat ، ماندارک،کورل وغیره دارد درحالیکه تنها توزیع کننده ویندوز میکروسافت است. یک تفاوت عمده تر این است که لینوکس هم باGNU و هم با حالت کنسول کار می کند؛ ولی ویندوز تنها با GNU کار می کند. لینوکس خاصیت چند کـاربره، جند وظـیفه ای، چند پردازشی و چند برنامه ای دارد.

پاسخ 4:

تفاوت های زیادی بین لینوکس و ویندوز وجود دارد؛ یکی از آنها این است که تمام نسخه های لینوکس یکسان ومشابه نیست و توزیع کنندگان زیادی دارد؛ همگی مشابه هم هستند ولی کمی متفاوت تر اجرا می شوند مثل روشی که نرم افزار نصب می شود. آنها از بسته RPM استـفاده می کنند که با مدیر بسته بندی خود را نصـب می کنند. من شخصاًاز gentoo استفاده می کنم. سیستم نصب آن Portage نام داردو دستورات ساده ای دارد. یک بانک اطلاعات online دارد که تمام کاربر های جاری را ذخیره می نماید. برای نصـب چیزی که می خواهـید MP3 داشـته باشد، می توانید در S MP3 تایپ کنید؛ درین صورت در بانک اطلاعاتی در شرح دسته بندی به دنبال MP3 می گردد و به شما لیستی از دسته بندی هایی را می گوید که در رشته پیدا شده است. می توانید به نصب آن وانمود کن. اطلاعات بیشتر در این زمینه در www.gentoo.com وجود دارد. من شخصاً لینوکس را ترجیح می دهم زیرا بخاطر تمام مسائل و مشکلاتی که با ویندوز داشته ام حتی با نصب، مشکلات متفاوتی درنصب قبلی داشتم. مورد دیگر قابل ذکر آن است که توسعه گران لینوکس آنرا برای پول توسعه نمی دهند بلکه بعنوان سرگرمی این کار را انجام می دهند و ساختن کد بزرگ چیزی است که از آن لذت می برند واقلام مفیدی که توسط عموم ساخته می شود، خلق می نمایند. شبکه گستردهای از کانالهای کنکاش و IRC اختصاص داده شده به لینوکس وجود دارد و می توانید راه حلی برای همه مشکلات را در آن پیدا کنید. نصب لینوکس زمان بیشتری می برد تا نصب ویندوز ولی اگر به وقت صرف شده بنگرید دو OS بدست می آورید. خواهید دید که زمان D را می سازد.

پاسخ 5:

وقتی لینوکس با ویندوز مقایسه می شود، ایمن تر است؛ درحالیکه در ویندوز فقط ایمنی صرف عبور Password را داریم.


لازم به ذکر است منبع انگلیسی مقاله دوم:http://www.faqfarm.com/Q/What_is_the_differences_between_Windows_and_Linux می باشد.با این امید که دو مقاله ارائه شده در مورد «تفاوت بین ویندوز XP و Linux» مورد استفاده شما قرار گرفته باشد. منتظر نظرات گرانقدر شما هستیم.در صورت امکان اسم سایت و ایمیل خود را در لیست نظرات بنویسید.

  امتیاز: 0.00