منو
 صفحه های تصادفی
محمد بن حسن از امامان اسماعیلی
بازسازی کعبه و نصب حجرالاسود
اندازه گیری جرم زمین
تاموکسیفن
Arithmetic
تورات و انجیل در قرآن
حلقه
ارزیابی چند محوری D.S.M– IV-R
واکنش شیمیایی
چیزهایی که خداوند در مورد آنها از تو سؤال نمی کند :
 کاربر Online
444 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 16 بهمن 1388 [19:25 ]
  اساس یک چرخه‌ی یخچال مکانیکی
 

اساس یک چرخه‌ی یخچال مکانیکی

اساس چرخه‌ی یخچال معمولی به طور طرحوار در شکل زیر نشان داده شده‌ است. `مدار` شاره شامل یک شاره‌ی سرد کننده است (ماده‌ی کاری). طرف چپ مدار (شامل پیچه‌های خنک کننده‌ی درون یخچال) در دمای پایین و فشار کم است ؛ طرف راست (شامل پیچه‌های چگالنده‌ی خارج یخچال) در دمای بالا و فشار زیاد است. معمولاً ، هر دو طرف دارای مایع و بخار در تعادل فازی هستند.

تصویر

متراکم کننده شاره را به داخل می‌کشد ، آن را به طور بی‌دررو متراکم می‌کند ، و با فشار زیاد به چگالنده می‌دهد. در اینجا دمای شاره بالاتر از دمای هوای اطراف چگالنده است ، به طوری که ماده‌ی سرد کننده گرمای Qh را از دست می‌دهد و بخشی از آن به مایع تبدیل می‌شود. سپس شاره به طور بی‌دررو به داخل تبخیر کننده و با آهنگی که توسط شیر انبساط کنترل می‌گردد منبسط می‌شود. وقتی شاره منبسط شد ، به طور قابل ملاحظه‌ای خنک می‌شود ، آنقدر که شاره‌ی درون پیچه‌ی تبخیر کننده از اطراف خود خنک‌تر است. این شاره گرمای Qc را از اطراف خود می‌گیرد ، آن‌ را خنک می‌کند و بخشی تبخیر می‌شود. این شاره سپس وارد متراکم کننده می‌شود تا چرخه‌ی دیگری شروع شود. متراکم کننده معمولاً با یک موتور الکتریکی به کار می‌افتد (شکل زیر) ، به انرژی ورودی نیاز دارد و در طی هر چرخه روی ماده‌ی کاری کار W را انجام می‌دهد.

تصویر

  امتیاز: 0.00