منو
 کاربر Online
983 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  پنج شنبه 15 بهمن 1388 [09:46 ]
  تغییرات فشار جوی با ارتفاع
 

تغییرات فشار جوی با ارتفاع

وقتی ارتفاع زیاد شود ، هم فشار جوی و هم چگالی کاهش می‌یابند. از این رو دو کارکرد نامعلوم برای ارتفاع داریم ، برای حل کردن نسبت به آن‌ها ، به دو رابطه‌ی مجزا نیاز داریم. یکی از این‌ها معادله‌ی گاز کامل است که می‌تواند بر حسب فشار و چگالی نوشته شود ، دیگری رابطه‌ی بین فشار و چگالی برای شاره‌ی در حال تعادل است که با این رابطه ها در فصل های 5 و 6 فیزیک 2 و آزمایشگاه آشنا شده اید.

نمودار زیر تغییرات فشار جوی با ارتفاع در جو زمین را ، با این فرض که دما در همه‌ی ارتفاع‌ها است ، نشان می دهد. از تغیییرات g با ارتفاع چشم‌پوشی شده است.
هر چند فرض ثابت بودن دما واقع بینانه نیست و g نیز با افزایش ارتفاع کمی کاهش می‌یابد با این همه ، این نمودار نشان می‌دهد که چرا کوهنوردان در کوه اورست به حمل اکسیژن نیاز دارند. این نمودار هم‌چنین نشان می‌دهد که چرا هواپیماهای جت ، که به طور نوعی در ارتفاع 8000 تا 12000 متری پرواز می‌کنند ، باید برای راحتی و سلامت مسافران جایگاه‌های تحت فشار داشته باشند.

تصویر

  امتیاز: 0.00