منو
 صفحه های تصادفی
ولایت چیست
لارنسیم
حضرت صالح علیه السلام
علم امام به افراد
جمع کننده های خورشیدی
برداشت
اسپریلیت
رشته ارشد ناپیوسته ویروس شناسی
فعالیت آتشفشانی
نور امیرالمومنین هنگام خلقت حضرت ابراهیم
 کاربر Online
250 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  پنج شنبه 08 بهمن 1388 [19:43 ]
  تاثیر محل گرانیگاه در پایداری یک جسم
 

تاثیر محل گرانیگاه در پایداری یک جسم

هرچه گرانیگاه پایین‌تر و مساحت تکیه‌گاه بزرگ‌تر باشد چپه کردن جسم دشوارتر خواهد بود. مساحت تکیه‌‌گاه چارپایان نظیر گوزن‌ها و اسب‌ها که توسط دست‌ها و پاهای آن‌ها محاط می‌شود بزرگ است. از این رو این جانوران به طور طبیعی پایدارند و به پاها یا سم‌های کوچکی نیاز دارند. انسان یا پرندگان که با قامت هرچه گرانیگاه پایین‌تر و مساحت تکیه‌گاه بزرگ‌تر باشد چپه کردن جسم دشوارتر خواهد بود. مساحت تکیه‌‌گاه چارپایان نظیر گوزن‌ها و اسب‌ها که توسط دست‌ها و پاهای آن‌ها محاط می‌شود بزرگ است. از این رو این جانوران به طور طبیعی پایدارند و به پاها یا سم‌های کوچکی نیاز دارند. انسان یا پرندگان که با قامت کشیده روی دو پای خود راه می‌روند برای آن که مساحت تکیه‌گاه مناسبی بیابند به پاهای بزرگ‌تری نیاز دارند. اگر جانور دوپایی بدن خود را نظیر مرغ یا دایناسور گوشت‌خوار تقریباً افقی نگه دارد به هنگام قدم زدن برای آن که گرانیگاه خود را بالای پایی نگه دارد که روی زمین است باید عمل توازنیِ ظریفی انجام دهد. مرغ این عمل را با حرکت دادن سرش انجام می‌دهد. دایناسور شاید این عمل را با حرکت دادن دم سنگین خود انجام می‌داده است.
در شکل(الف) گرانیگاه درون مساحت احاطه شده توسط تکیه‌گاه‌هاست و اتومبیل در تعادل است. اتومبیل در شکل (ب) و کامیون در شکل(پ) چپه می‌شوند ، زیرا گرانیگاه‌های آن‌ها بیرون از مساحت تکیه‌گاه قرار دارد.

تصویر

  امتیاز: 0.00