منو
 کاربر Online
1255 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 29 دی 1388 [17:08 ]
  عصر فضا( تاریخ علوم فضایی و سیر تحول) قسمت شانزدهم(آخرين قسمت) - فضا و زندگی ما
 

امروزه بی آن که خود متوجه باشیم فضا زندگی ما را متحول کرده است. بسیاری از کفش های ورزشی که استفاده می کنیم و در برابر ضربات وارده مقاوم هستند، فناوری خود را مدیون نخستین کفش هایی هستند که برای فضانوردان طراحی شده بودند. فناوری که در تصویربرداری دیجیتال دوربین های فیلمبرداری خانگی استفاده شده است، نتیجه فناوری به کار گرفته شده در دوربین های تلسکوپ های فضایی است. شاید بیش از همه فناوری امروز در دانش پزشکی به فناوری فضایی مدیون باشد. ساده ترین نمونه آن سامانه های ام آر آی و سی تی اسکن است که امروزه از جمله فناوری های ضروری برای تشخیص قطعی بسیاری از بیماری هاست. این دو نخستین بار در تجزیه و تحلیل داده های فضایی مورد استفاده قرار گرفته بودند و حال برای معالجه امراض بشری به مدد گرفته شده اند. ظروف تفلون که امروزه کاربرد فراوانی در آشزخانه ها دارد،ماده اصلی آن اولین بار بر روی سپرهای سفینه ها به کار رفت تا هنگام برگشت و در برخورد با جو زمین سفینه در مقابل حرارت مقاومت بوده و از ذوب شدن آنن جلوگیری شود.
وقتی به اخبار هواشناسی تلویزیون نگاه می کنیم و می بینیم بیشتر پیش بینی ها به درستی به وقوع می پیوندد، وقتی با داشتن یک جی پی اس ساده از خطر گم شدن در منطقه ای ناشناخته ایمن می شویم و همین جی پی اس ها به کمک پلیس برای کنترل سرعت خودروها می آیند، وقتی بدون این که متوجه باشیم تصاویر زنده از رقابت های المپیک را تماشا می کنیم، وقتی ارتباط تلفنی و اینترنتی با دورافتاده ترین نقاط جهان را با هزینه ای اندک و با بهترین کیفیت و سرعت برقرار می کنیم و جهان بزرگ انسان ها درگذشته جای خود را به دهکده جهانی می دهد، وقتی پس از وقوع سیل و زلزله و آتش سوزی گسترده در منطقه ای می بینیم که همه چیز به خوبی مدیریت می شود، وقتی امکان نظارت بر منابع طبیعی و انرژی جهان به کمک تصاویر ماهواره ای ممکن می شود و همین تصاویر به کمک برنامه ریزهای شهری و منطقه ای می آید، نباید فراموش کنیم که این همه اطلاعات با وظیفه شناسی چندین ماهواره کوچک در فراسوی جو در اختیار ما قرار می گیرد و هزاران انسان با به خطر انداختن جان خود در این راه تلاش کرده اند تا ما زندگی بهتری را تجربه کنیم.

  امتیاز: 0.00