منو
 صفحه های تصادفی
اسماعیل بن احمد سامانی
بیت المعمور
جامعه اطلاعاتی و توسعه
آرفودسونیت
غازان خان ایلخان مغول
مسیحیت در قرآن
زیستگرد خورشید
مقالات جدید گروههای علمی
شناوری کاذب ارز
اسپوندیلوز گردن
 کاربر Online
1654 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  چهارشنبه 23 دی 1388 [15:24 ]
  ميگوهاي مانتيس روش ساخت DVD بهتر را نشان مي‌دهند
 

ميگوهاي مانتيس روش ساخت DVD بهتر را نشان مي‌دهند

تصویر

بررسي جديد پژوهشگران دانشگاه بريستول نشان مي‌دهد كه چشمان شگفت‌انگيز يك جانور سخت پوست دريايي مي‌تواند الهام‌بخش نسل بعدي دستگاه‌هاي DVD و CD باشد.

ميگوهاي مانتيس موردنظر كه مي‌توان آن‌ها را در آب سنگ عظيم در استراليا يافت داراي پيچيده‌ترين دستگاه ديد شناخته شده در علوم هستند. آن‌ها مي‌توانند دوازده رنگ را ببينند ( انسان‌ها فقط سه رنگ را مي‌بينند) و نورهاي قطبيده‌ي مختلف را از هم تميز دهند.

سلول‌هاي مخصوص حساس به نور در چشمان ميگوي مانتيس به عنوان صفحه‌هاي ربع موجي عمل مي‌كند كه مي‌توانند صفحه‌ي نوسان‌ها (قطبش ) موج نور را در هنگام عبور از آن‌ها بچرخانند. اين موضوع به ميگوي مانتيس امكان مي‌دهدكه نور با قطبش خطي را به نور با قطبش دايره‌اي يا برعكس تبديل كند. صفحه‌هاي ربع موجي ساخت انسان اين كار را در دستگاه‌هاي CD و DVD و صافي‌هاي دايره‌اي قطبنده در دوربين‌ها انجام مي‌دهند.

با اين همه، اين ابزارهاي مصنوعي فقط براي يك رنگ نور به خوبي كار مي‌كنند در حالي كه ساز و كار طبيعي در چشمان ميگوي مانتيس تقريباً در تمام گستره‌ي طيف مرئي- از فرابنفش نزديك تا فرو سرخ – به خوبي كار مي‌كند.

دكتر نيكلاس رابرتز كه نويسنده‌ي مقاله‌اي در ينچرفوتونيكز است مي‌گويد « كار ما براي اولين‌بار طراحي منحصر به فرد و ساز وكار صفحه‌ي ربع موجي را در چشم‌ميگوي مانتيس نمايان مي‌سازد. اين واقعاً استثنايي و فراتر از هر چيزي است كه انسان‌ها تا كنون توانسته‌اند به وجود آورند.»

معلوم نيست چرا ميگوي مانتيس به چنين حساسيت چشمگير به نور با قطبش دايره‌اي نياز دارد. با اين همه، حيوانات از قدرت ديد قطبيده براي علامت دادن‌هاي جنسي و يا ارتباطات مخفي بدون جلب توجه ساير حيوانات ، به ويژه شكارگران ، استفاده مي‌كنند. اين موضوع مي‌تواند با بهبود وضوح تصاوير زيرآبي به گرفتن طعمه نيز كمك كند . اگر اين سازوكار امتيازي انقلابي براي ميگوي مانتيس باشد، مي‌توان آن را انتخاب كرد، زيرا فقط به تغييرات مختصري در ويژگي‌هاي موجود در سلول‌هاي چشم نياز دارد.

دكتر رابرتز مي‌گويد: «چيزي كه آن را بسيار هيجان‌انگيز مي‌سازد، سادگي آن است. اين ساز و كار طبيعي متشكل از لوله شدن غشأ سلول است كه عملكرد آن بسيار فراتر از طراحي‌هاي مصنوعي است. اين موضوع به ما كمك مي‌كند در آينده ابزارهاي اپتيكي بهتري را با استفاده از بلورهاي مايعي بسازيم كه به صورت شيميايي خواص سلول‌هاي چشم ميگوي مانتيس را تقليد مي‌كنند.»

اين اولين بار نيست كه افراد بشر براي ايده‌هاي جديد به جهان طبيعي روي آورده‌اند، زيرا براي مثال چشم مركب خرچنگ دريايي اخيراً الهام‌بخش طراحي يك آشكارساز پرتو x براي تلسكوپ نجومي بوده است.

مرجع: http://www.physorg.com/news175702057.html

  امتیاز: 0.00