منو
 کاربر Online
862 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبير گروه تاريخ 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  دوشنبه 14 دی 1388 [06:57 ]
  دولت کلده ‌و پایان عظمت بین‌النهرین
 

در 612 قبل از میلاد، هوخشتره پادشاه نیرومند ماد توانست به کمک «ناپوپولاسار» (Napopolassar) حاکمی که آشوربانی پال ازجانب خود، برای شهر بابل معین کرده بود ، دولت آشور را از میان ببرد و دولتی به نام دولت جدید بابل (کلده) ‌(‌Chadean) ایجاد کرد. یکی از پادشاهان دولت جدید بابل به نام «بخت النصر» (بنوکد نصر) ‌(‌Nabuchadnezzar)‌ درقرن ششم قبل ازمیلاد معابد یهودیان را در«اورشلیم» خراب کرد و همه ثروت مردم آن جا را به تاراج به بابل آورد و اکثر یهودیان را نیز اسیر نمود. زمانی که حکومت به نبونید (نبویندس) (Nabonides) رسید و او با فرعون مصر و پادشاه لیدی برضد هخامنشیان متحد شد. کوروش بعد از تسخیر لیدیه (لودیه) عازم بابل شد و سردار کوروش درتسخیر بابل، «گئوبروه»‌ (Gaobrava) (گوبریاس) بود، در 538 درحالی که ولیعهد نبونید یعنی «بلشزر»‌ (Belshazzar)‌ را شکست داد فاتحانه وارد بابل شد و نبونید را بخشید و یهودیان را به سبب آن که یهوه خدای آن‌ها با اهورامزدا (خدای یگانه) از نظر ماهیت، خدابودن، یکی بودند و به قول استاد محمد جواد مشکور اخلاق و باور شرک و بت‌پرستی که میان بابلی‌ها مرسوم بود، در قوم یهود چنین خصیصه ذاتی وجود نداشت، دستور داد تا همه قوم یهود را آزاد کردند و حتی معابد آنان را دراورشلیم تعمیر و بازسازی نموده و با نبونید به مهربانی رفتار کرد و در پایان سال 538 ق.م زمانی که نبونید درگذشت، درسراسر بابل عزای عمومی اعلان کرد . او برای احترام به عقاید بابلی‌ها، حتی معبد مردوک خدای آن‌ها را از تعرض مصون کرد و چون شهر بابل بدون خون‌ریزی تحت حاکمیت کوروش درآمده بود و قلوب مردم به سوی کوروش جلب شده‌بود، مردم بابل ازکوروش اطاعت محض داشتند. و حتی از مردم بابل می‌خواهد که طبق اعتقادات خود به کوروش و لشکریان او دعا کنند و او حتی در استوانه‌ای از گل پخته مکنونات قلبی خود را نوشت و جهت جذب قلب‌های مردم بابل از خدایان آنان نیز نام برد و در آن شهر تاج‌گذاری کرد. طبق مقاله آقای مشیرپور در مجله باستان‌شناسی شماره‌های 3و4 سال 1338 ، بعدازآن که کوروش لباس های فاخر مادی بین همراهان خوددرمراسم تاجگذاری تقسیم می کند، همراهانش خطاب به کوروش می گویند: پس خودتان چه لباسی می‌پوشید؟، کوروش جواب می دهد: « زینت‌های شما برای زینت من کافیست. اگر بتوانم درباره شماها نیکی کنم، همان زینت من خواهد بود.»‌ این استوانه که از گل پخته شده درست شده به طول 45 سانتی متراست که در 1879 میلادی درشهر بابل کشف شده ودرروی آن بیانیه معروف کوروش موسوم به «منشور‌آزادی» نقش گردیده وهم اکنون درموزه بریتانیا نگهداری می‌شود و قرار است که این استوانه به درخواست ایران ومیراث فرهنگی جهت امانت درتهران برای مدتی به نمایش گذارده شود تا عاشقان تاریخ افتخارات ایران از آن دیدن کنند.
خلاصه متنی که دراستوانه آمده‌است چنین‌ است، بعد از این که کوروش خود و پدر و اجدادش رامعرفی می‌کند اضافه می‌کند که من به هیچ کس اجازه ندادم که سرزمین «سومر» و «‌اکد» را دچار هراس کند. من یوغ ناپسند بردگی را از بردگان بابل برداشتم. خانه‌های مخروبه آنان را آباد کردم. من به بدبختی‌های آنان پایان بخشیدم. مردوک خدای بابل از من خشنود گردید. من همه معابد و شهرهای مقدس ماوراء دجله (منظورش معابد اورشلیم است) راکه دستخوش ویرانی بود، آبادکردم. من همه ساکنان منازل خراب‌شده را آبادکردم ومنازل آنها رابه صاحبانشان دادم . درپایان اضافه می کند که: «کوروش پادشاه مردوک خدای بابل را گرامی می‌دارد. از او می‌خواهد که من و فرزندم کمبوجیه را یاری دهد.
پس از تسخیر بابل تمام ممالکی که مطیع بودند تابع دولت هخامنشی شدند .ازجمله فلسطین و فینقیه ( لبنان کنونی ) به تصرف کوروش درآمدند و برای هرکدام فرمانروای جداگانه تعیین کرد بافتح بابل ناحیه «سوزیانا»‌ (شوشتر) مورد توجه کوروش قرار گرفت زیرا ازآب و هوای معتدل بهاری و زمستانی آن جا را بسیار دوست داشت. کوروش شهر «شوش»‌ (سوزا) (Susa) را به عنوان یکی از پایتخت‌های خود انتخاب کرد، زیرا از نظر موقعیت جغرافیائی بین آریائی‌های شرق وسامی‌های مغرب واقع بود و از لحاظ این‌که از نظر مرکزیت اهمیت خاصی داشت و بیشتر از پاسارگاد و اکباتان (همدان)‌ آن را دوست داشت بعد از فتح بابل پایتخت‌های کوروش عبارت بودند از: ‌بابل، شوش، پاسارگاد، اکباتان (همدان)‌. درکتاب ایران باستان از 550 پیش از میلاد تا 650 میلاد نوشته یوزف ویسهوفر ترجمه مرتضی ثاقب فر‌،انتشارات ققنوس ص 54 می نویسد:
کوروش درفصل زمستان هفت ماه را در بابل می گذرانید و چون در آن جا هوا گرم بود در بهار سه ماه را درشوش سپری می‌کرد ودراوج تابستان دو ماه در اکباتان اقامت می‌کرد. گفته می‌شود که به سبب کاخی که کوروش در پاسارگاد بنا کرد مدتی از نوروز و اوایل بهار را دراین منطقه می گذرانید. بر این موضو ع تأکید شده که کوروش با این کار از لطافت هوای بهاردائمی لذت می‌برد.

  امتیاز: 0.00