منو
 صفحه های تصادفی
Helium
تلفن
تفاوت نگاه انسان و دوربین
پیتریازیس آلبا
واژگونی
بیماری های ناشی از چاقی
اختلال دلهره
ناحیه مدیترانه ای
سیستم اعداد دو دویی
انواع رخساره در محیط رسوبی کربناته
 کاربر Online
1073 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 28 آذر 1388 [04:40 ]
  کشف اولین ابر زمین ها بدور ستاره های خورشید مانند
 

اخترشناسان میگویند رقابت میان تلسکوپ های زمینی و فضایی برای کشف سیارات مناسب برای حیات به شدت جریان دارد و معلوم نیست که اولین سیاره مشابه زمین از فضا کشف میشود و یا از زمین؟ یک گروه بین المللی شکارچیان سیارات اعلام نمودند که با استفاده از رصد خانه های زمینی شش سیاره کم جرم را در اطراف دو ستاره خورشید مانند کشف نمودند. این سیاره های `ابر زمین` یا سوپر زمین 5 تا 7.5 برابر زمین جرم دارند.
پژوهشگران به سرپرستی ستیون وگت از دانشگاه کالیفورنیا در سانتا کروز و پاول بوتلر از انستیتو کارنیگی در واشنگتن گفتند که این دو ` ابر زمین` اولین سیارات زمین مانندی اند که در اطراف ستاره های مانند خورشید کشف شده اند. این سیارات در یک مدار نزدیک بدور ستاره مادر در گردش اند، و سطح شان به اندازه ای گرم است که بتوانند میزبان حیات باشند
تیم تحقیقاتی، این دو منظومه سیاره ایی جدید را با ترکیب اطلاعات جمع آوری شده از رصدخانه دو چشمی کک در هاوایی و از تلسکوپ انگلو- استرالیا در منطقه جنوب ولس جدید استرالیا کشف نموده اند. سه سیاره جدید کشف شده بدور ستاره درخشان 61ویرجینی در گردش اند . این ستاره را میتوان در یک شب تاریک با چشمان غیرمسلح در صورت فلکی سنبله دید. اخترشناسان و اختر زیست شناسان (Astrobiologists) مدتها شیفته این ستاره بودند که در فاصله 28 سال نوری از زمین قرار دارد.
در میان صد ها ستاره نزدیک به ما، ستاره vir61 از نظر سن، جرم و دیگر ترکیبات اساسی بسیار به خورشید ما شبیه می باشد. آقای وگت و همکاران اش دریافتند که ستاره vir61 حد اقل سه سیاره در اطراف خود دارد که هر کدام بین 5 تا 25 برابر زمین جرم دارد یعنی بزرگتر از زمین هستند. اخیرأ یک تیم دیگر اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی اسیپتزر ناسا دریافتند که ستاره vir61 صفحه ایی از گرد و غبار در اطراف خود دارد که در فاصله برابر سیاره پلوتو از خورشید ما بدور آن در گردش است. به نظر میرسد که این صفحه گرد و غبار در اثر برخورد یا متلاشی شدن اجرام شبیه سیارک ها در قسمت های بیرونی این منظومه سیاره ایی بوجود آمده باشد.
تصویر زیر شبیه سازی شده از اتموسفر، جریان و میزان دما یا حرارت را در سطح سیارات تازه کشف شده منظومه vir61 نشان میدهد و معلوم میشود به حدی داغ است که در اثر تابش های حرارتی درخشش دارد. منظومه سیاره ایی دوم تازه کشف شده توسط این تیم یک سیاره با جرم 7.5 برابر زمین است که بدور ستاره (HD 1461) در گردش است که شبیه خورشید ماست و در فاصله 76 سال نوری از ما قرار دارد. احتمال دارد که یک یا دو سیاره دیگر هم بدور این ستاره در گردش باشد. ستاره (HD 1461) را که در صورت فلکی نهنگ قرار دارد میتوان در صبحگاهان زود در شرایط خوب آسمان تاریک با چشم برهنه دید. این سیاره که 7.5 برابر زمین حجم دارد، نام (HD 1461b) را به خود گرفته و تقریبأ نصف جرم زمین و اورانوس را دارد. پژوهشگران میگویند نمیتوانند این سیاره را شبیه زمین بدانند و این که آیا از آهن و سنگ ساخته شده و یا هم مانند اورانوس و نپتون بیشتر از آب تشکیل یافته است.
منبع:parssky

تصویر

  امتیاز: 0.00