منو
 کاربر Online
821 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 20 آذر 1388 [07:40 ]
  عظیم ترین تلسکوپ جهان
 

رصدخانه ی جنوبی اروپا(ESO) در حال طرح ریزی ساختن یک تلسکوپ عظیم در دهه ی آتی می باشد. این تلسکوپ اروپایی فوق العاده بزرگ (E-ELT) در مراحل پایانی طرح ریزیش یک تلسکوپ 42 متری با وزن 5000 تن و متشکل از 984 آینه ی منحصر به فرد خواهد بود؛ و چنین توانایی را خواهد داشت تا قرص سایر سیارات خورشیدی را نشان دهد و ستاره ها و کهکشان هایی فراتر از گروه محلی(اصطلاحا به گروهی شامل بیش از 50 کهکشان گفته می شود که راه شیری یکی از آن هاست)، را نشان خواهد داد.ESO امیدوار است که تا سال 2018 بتواند از این طرح عظیم الجثه استفاده کند تا عمیق تر درون فضا را نظاره کرده و در اصل موجب شود تا کیهان رو به گستردگی هر چه بیشتر در نظر آید.
زمانی که تا کنون برای تکمیل تلسکوپ E-ELT برنامه ریزی شده است حدود سال 2018 است. این تلسکوپ پس از ساخته شدن چهار برابر بزرگتر از چیزی خواهد بود که تا به حال در قالب طول موج نوری، آسمان را مشاهده کرده و قدرت آن 100 برابر تلسکوپ هابل خواهد بود؛ با اینکه واقع در یک رصدخانه ی زمینی است.
توسط سیستمهای پیشرفته ی AO (فناوریی برای بهبودی بخشیدن به نمایش سیستم های بصری)، این تلسکوپ از 6 عدد لیزر راهنمای ستاره استفاده خواهد کرد تا بتواند چشمک های حاصل از حرکات ذرات اتمسفر را تجزیه و جدا کند. سیستم های رایانه ای 984 صفحه ی آینه ای را 1000 بار در ثانیه حرکت می دهند تا تأثیرات این لکه ها را در کم ترین زمان و بدون درنگ از بین ببرند. به طوری که نتیجه ی این کار تصویری با چنان شفافیتی است که گویی تلسکوپ در فضا بوده.
از ترکیب قدرت شگفت انگیز تکنولوژیکی با اندازه ی غول آسای E-ELTچنین بر می آید که این تلسکوپ نه تنها در آینده می تواند وجود سیارات را پیرامون دیگر ستارگان کشف کند، بلکه قادر خواهد بود از آنها تصویر سازی کند. این تلسکوپ می تواند به صورت بالقوه از یک سیاره ی سنگی که اندکی از زمین بزرگتر است، مستقیما تصویر سازی کند و توانایی رصد سیارت در اطراف ستاره هایی در فاصله ی 15-30 سال نوری از زمین را دارا خواهد بود.(در این فاصله تقریبا 400 ستاره وجود دارد.)
تلسکوپE-ELT در آینده می تواند ستاره های موجود در کهکشانهای دوردست را مشخص سازد و این شروعی است برای پی بردن به تاریخ کهکشان ها. این شیوه ی استفاده از ترکیب شیمیایی، سن و جرم ستاره ها برای استخراج تاریخ کهکشان، باستان شناسی کهکشانی نام دارد و ابزاری چون تلسکوپ E-ELTراه را به سوی چنین تحقیقاتی پیش خواهند برد.

مترجم : مهشید علی نوري
دانش آموز دوم رياضي
منبع : universetoday


تصویر

  امتیاز: 0.00