منو
 کاربر Online
1817 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 09 آذر 1388 [17:56 ]
  نگاهی به شاره‌ها
 

نگاهی به شاره‌ها

شاره‌ها در بسیاری از جنبه‌های زندگی روزمره نقش حیاتی دارند. آن‌ها را می‌آشامیم ، آن‌ها را تنفس می‌کنیم ، و در آن‌ها شنا می‌کنیم. درون بدن ما جریان دارند و آب و هوای ما را کنترل می‌کنند. هواپیماها درون آن‌ها پرواز می‌کنند ؛ کشتی‌ها در آن‌ها شناورند.
شاره هر جسمی است که بتواند جریان یابد ؛ این اصطلاح را برای هم مایع‌ها و هم گازها به‌ کار می‌بریم. معمولاً گاز را به صورتی که به راحتی متراکم می‌شود و مایع را به صورتی که تقریباً غیرقابل تراکم است در نظر می‌گیریم ، هرچند موردهای استثنا وجود دارد.
بررسی شاره‌هایی که در وضعیت تعادل در حال سکون‌اند موضوع بحث شاره‌ی ساکن است. مشابه وضعیت‌های تعادل دیگر ، در این‌جا نیز قانون‌های اول و سوم نیوتون حاکم‌اند. دینامیک شاره ، بررسی شاره‌های در حرکت ، بسیار پیچیده‌تر است ؛ در واقع ، این موضوع یکی از پیچیده‌ترین شاخه‌های مکانیک است. خوشبختانه ، بسیاری از وضعیت‌های مهم را می‌توانیم به کمک مدل‌های آرمانی ساده و اصول آشنایی مانند قانون‌های نیوتون و پایستگی انرژی تحلیل کنیم. با این همه ، به زحمت به دانش اندکی از این موضوع‌های گسترده و جالب دست می‌یابیم.

  امتیاز: 0.00